پلاسماتراپی

پلاسماتراپی

علم زیبایی آخرین پیشرفت ها در تکنولوژی غیر- تهاجمی را پیگیری می کند که نتایجی معادل جراحی ارائه می دهند. هر ساله تقاضای بیماران برای درمان سریع تر همراه با حداقل دوره نقاهت افزایش می یابد. متخصصان زیبایی بطور مستمر به دنبال ارائه روشهای غیر- جراحی هستند که نتایج مورد نظر را فراهم کند.

دستگاه پلاسماجت در پاسخ به این تقاضا ارائه شد که گواهی CE  سوئیس را دریافت کرده است و از طریق فرآیند غیر-‌تهاجمی تصعید[1]عمل می کند. پلاسما از طریق یونیزاسیون گاز اتمسفری تشکیل می شود که برای تحریک انقباض، کوتاه‌سازی و محکم سازی فیبرهای پوست عمل می کند و بنابراین منجر به کاهش سطح پوست می شود.

مقدار تولید پلاسما به دستگاه مورد استفاده، مبادله هوا در ناحیه یونیزاسیون و انتشار گازهای اتمسفری در ناحیه درمانی بستگی دارد. این دستگاه می تواند برای حذف خال گوشتی، درمان علامت کشیدگی، حذف پوست اضافی، حذف اسکار کلوئیدی[2]، درمان هیپرپیگمانتاسیون، رفع آثار ناشی از آکنه و درمان آکنه فعال استفاده شود. از آنجایی که این دستگاه پوست را بطور مستقیم لمس نمی کند، سازندگان ادعا می کنند که استفاده از این دستگاه بطور چشمگیری ریسک وقوع عوارض را کاهش می دهد.

مطالعات مربوط به اثربخشی برای درمان پوست اضافی در پلک فوقانی، چروک اطراف دهان و آکنه با نتایج مثبت انجام شده است ]3، 2، 1[. دکتر شریف وکیل که تا مارس 2016 سرپرست آموزشی جراحی نرم در بریتانیا بود، پیش از اینکه دکتر شیرین لاکانی این مسئولیت را بر عهده گیرد (که نماینده تجاری شرکت فیوژن GT نیز می باشد)، از این دستگاه به عنوان جایگزین بلفاروپلاستی[3] استفاده کرد. وی توضیح می دهد که: “پلاسماجت از یک مکانیسم کاملا متفاوت نسبت به لیزر یا کرایوژنیک ها استفاده می کند. از طریق تولید پلاسما، حفظ طراوت بافت بسیار بهتر از سایر روشهای سفت سازی یا جوان سازی پوست است، همانطور که در مقایسه هیستولوژیک بین پلاسماپن و روشهای پرتو جراحی اثبات شده است” ]1[.

دکتر وکیل می گوید: “پوست اضافی پلک یک عارضه شایع در میان بیماران کلینیک من است”. بوسیله جراحی، یک روش استاندارد وجود دارد که اجازه می دهد یک چشم بیش از چشم دیگر اصلاح شود. پلاسماجت به پزشک اجازه می دهد تا به هریک از پلک های فوقانی بیمار شکل دهد و هر خط یا قطعه پوست را بطور مجزا درمان کند. از آنجایی که این ابزار بسیار کوچک است، مانور دهی آن بسیار آسان است و می تواند مخفی ترین نواحی پوست را هدف قرار دهد تا بهترین نتیجه بدست آید.

وی می افزاید: “این روش نسبت به جراحی بلفاروپلاستی عوارض کمتری دارد- بدون بیهوشی زمان استراحت پس از عمل و هزینه تا حد زیادی کاهش می یابد. شما متوجه خواهید شد اکثر بیماران بسیار خوشحال هستند که یک عمل موثر بدون تماس چاقو با صورتشان داشته اند”.

بلفاروپلاستی بدون جراحی و برداشت بافت غیر همسطح

بلفاروپلاستی بدون جراحی و برداشت بافت غیر همسطح

همچنین این ابزار می تواند برای لایه برداری پوست استفاده شود. مطالعه “درمان چروک دور دهان بوسیله لایه‌برداری پوست با قوس ولتاژی” شامل 15 بیمار (11 زن و 4 مرد) بود که بین 30 تا 65 سال داشتند. اکثر آنها نمرات چروک کلاس II و III در ناحیه دور دهان داشتند. پس از اینکه تحت درمان با پلاسماجت قرار گرفتند، نویسندگان این مقاله نتیجه گیری کردند که “چروک ریز بویژه در ناحیه دور دهان ممکن است بوسیله اصلاح با قوس ولتاژی بطور کامل از بین بروند؛ چروک عمیق نیز بهبود یافتند، که احتمالا ناشی از اثر سفت سازی کلی بود”.

در مطالعه دوم، “درمان آکنه با پلاسماجت”، 30 بیمار مبتلا به آکنه (10 زن و 20 مرد) با سن 45-14 سال درمان شدند. از این 30 بیمار، 23 بیمار قبلا درمان آکنه بوسیله درمان سیستمیک یا موضعی را امتحان کرده بودند که اثر ناچیزی به همراه داشت. هفت بیمار باقیمانده پیش از پلاسماجت تحت درمان دیگری قرار نگرفته بودند. نویسندگان در هیچ یک از بیماران عود آکنه و عوارض جانبی نظیر دیسکرومی[4]، اثر زخم، هیپرپیگمانتاسیون یا هیپوپیگمانتاسیون را مشاهده نکردند که می تواند در نتیجه درمان با لیزر و لایه برداری رخ دهد. آنها نتیجه گرفتند: “پلاسماجت یک روش جایگزین برای درمان آکنه بدون نیاز به داروهای سیستمیک است”. بسته به علائم پزشکان می تواند برای رسیدن به نتایج درمانی موثر دو تکنیک را اتخاذ کنند که به عنوان روش “اسپری” و “لکه‌گذاری” شناخته می شود.