لیفت با نخ

تاریخچه:

چند سال قبل، گینث پالترو روشی نوین و تا حدی مجادله آمیز برای جراحی صورت معرفی کرد: لیفت صورت با نخ. جراحان کل کشور نگران عوارض جانبی آن بوده و به همین دلیل در مورد اثربخشی و کارآیی این درمان چندان مطمئن نبودند.

از جمله عوارض جانبی آن می توان به:

  • جای زخم
  • باز شدن بخیه
  • و غیره اشاره کرد

اما اکنون بعد از گذشت چند سال با دستیابی به فناوری های نوین، لیفت با نخ به یکی از گزینه های مهم و کاربردی برای افرادی که به دنبال سفت سازی پوست شل و چروکیده خود هستند تبدیل شده است و برند Goop Guru را با خود به یدک می کشد

بر اساس اظهارات نورمن راو، یکی از جراحان زیبایی پلاستیک، دارای برد تخصصی در شهر نیویورک “لیفت با نخ یکی از روش های زیبایی با حداقل میزان تهاجم است که بر روی صورت، گردن و فک انجام می شود و طی آن نخ ها همراه با مخروط ها/گیره های خود از طریق سوزن دراز از زیر پوست رد می شوند”. این مخروط ها از زیر پوست به لایه زیرین متصل شده و بعد از لیفت صورت به آن ظاهری جوان تر می بخشند. (فرض کنید فردی نخ های عروسک خیمه شب بازی را از بالا می کشد).

آنچه باعث می شود این شیوه درمانی به روشی متمایز از روش رایج در اروپا که توسط پالترو معرفی شده تبدیل شود این است که نخ های اصلی از جنس مواد بخیه دائمی تشکیل شده اند. یعنی وقتی بخیه در زیر پوست قرار می گیرد، تا ابد همانجا باقی می ماند.

اما اکنون

نخ های جدید قابل تجزیه هستند که این امر بنا به اظهارات دارن اسمیت، جراح پلاستیک دارای برد تخصصی در نیویورک باعث کاهش احتمال عفونت می شود.

[porto_blockquote skin=”primary”]با استفاده از محصولات قابل تجزیه، باکتری ها دیگر فاقد مواد خارجی دائمی برای زندگی هستند. وقتی این نخ ها تجزیه می شوند، باکتری ها جایی برای پنهان شدن و محافظت از خود در برابر مکانیسم های دفاعی بدن ندارند (سیستم ایمنی بدن). بخیه دائمی مکانی ایمن برای باکتری ها فراهم می آورد تا از خود در برابر سیستم ایمنی بدن محافظت کنند.[/porto_blockquote]

بر اساس اظهارات ملیسا دافت، جراح پلاستیک دارای برد تخصصی در نیویورک، این روند تحت بی حسی موضعی انجام می شود. (این بدین معنی است که وقتی سوزن های دراز از زیر پوست رد می شوند بیمار هشیار است!)؛ بعد از اجرای این روند بیمار نیازی به دوران نقاهت طولانی ندارد و صرفا به دلیل التهاب، کبودی و برآمدگی پوست دو یا سه روز استراحت کافی است. با توجه به ماهیت تجزیه پذیر این نخ ها، این روش درمانی دارای ماندگاری بیش از شش ماه است.

به گفته دکتر اسمیت برخلاف لیف صورت سنتی به روش جراحی، لیفت با نخ نیازی به برش یا دستکاری در بافت های عمیق ندارد. این بدین معنی است که این روند برای بیمار به مراتب راحت تر است (همانند تزریق و پرسازی به جای لیفت صورت) اما تاثیر و ماندگاری آن به اندازه روش های سنتی نیست”.

دکتر دافت معتقد است هیچ روشی، مخصوصا هیچ روشی مانند لیفت صورت با نخ نمی تواند جایگزین لیفت صورت OG شود. این روش حکم استاندارد طلایی جوانسازی صورت را دارد- هیچ چیزی نمی تواند مانند لیفت صورت خط فک را بهبود بخشیده و به گردن ظاهری جوان ببخشد. اما برای آن دسته از افرادی که استطاعت مالی این روش درمانی کوتاه مدت را ندارند، لیفت با نخ، FDA دومین گزینه است.

به گفته دکتر اسمیت این گزینه درمانی برای افرادی که به دنبال گزینه ای آسان و کم هزینه برای جوانسازی صورت هستند اما می توانند نتیجه ای که تاثیر آن به اندازه لیفت صورت نیست و ماندگاری کمتری دارد بپذیرند، بهترین گزینه است. با توجه به این موضوع می توان به آسانی متوجه شد که چرا در خلال چند سال اخیر در آمریکا، این روش درمانی چنین محبوب و پرطرفدار شده است. هم در میان زنان و هم  در میان مردانی که با نشانه های اولیه پیری دست به گریبان هستند. (مانند خطوط و چین و چروک های ریز و پوست شل) اما باید مجددا خاطرنشان کرد که این روش نمی تواند جایگزین لیفت صورت شود. به گفته دکتر دافت بسیاری از بیماران همچنان جراحی یا ترزیق را ترجیح می دهند.

قیمت های لیفت با نخ در دنیا

اما با توجه به اینکه در کشورهای مختلف هزینه این عمل بین 1.500 تا 4.500 دلار متغیر است. و در عین حال هزینه لیفت صورت حدودا 10.000 دلار است، از چشم انداز مالی روش غیر جراحی گزینه ای مقرون به صرفه است. لیفت صورت راه حلی دائمی است که اگر به نحو صحیح انجام شود، در گذر زمان ماندگاری خوبی داشته و ارزش آن را خواهد داشت”. به بیان دیگر، از همین الان پس انداز کنید.

لیفت با نخ: آینده لیفت صورت؟

هر ساله دنیای جراحی پلاستیک و امراض پوستی ارتباط تنگاتنگی باهم یافته و با پیدایش روش های درمانی غیر تهاجمی برای برآورده سازی نیاز بیماران و تحقق اهداف پزشکان بیش از پیش با هم عجین می شوند. در حال حاضر به جرات می توان گفت انواع تکنیک ها، مواد و نظریه ها در مورد بازگرداندن زمان به عقب و بخشیدن ظاهر طبیعی به افراد بی نهایت هستند.

یکی از رویکردهای رایج که در اروپا و آسیا بسیار مطرح می باشد، مفهوم لیفت با نخ است- یعنی هدایت نخ نازک- گاهی خاردار- به داخل صورت (یا زانوان، گردن و ….) و بالا کشیدن آهسته پوست برای بخ