مقالات

انواع نخ لیفت

لیفت صورت با نخ لیفت

لیفت با نخ

تاریخچه:

چند سال قبل، گینث پالترو روشی نوین و تا حدی مجادله آمیز برای جراحی صورت معرفی کرد: لیفت صورت با نخ. جراحان کل کشور نگران عوارض جانبی آن بوده و به همین دلیل در مورد اثربخشی و کارآیی این درمان چندان مطمئن نبودند.

از جمله عوارض جانبی آن می توان به:

 • جای زخم
 • باز شدن بخیه
 • و غیره اشاره کرد

اما اکنون بعد از گذشت چند سال با دستیابی به فناوری های نوین، لیفت با نخ به یکی از گزینه های مهم و کاربردی برای افرادی که به دنبال سفت سازی پوست شل و چروکیده خود هستند تبدیل شده است و برند Goop Guru را با خود به یدک می کشد

بر اساس اظهارات نورمن راو، یکی از جراحان زیبایی پلاستیک، دارای برد تخصصی در شهر نیویورک “لیفت با نخ یکی از روش های زیبایی با حداقل میزان تهاجم است که بر روی صورت، گردن و فک انجام می شود و طی آن نخ ها همراه با مخروط ها/گیره های خود از طریق سوزن دراز از زیر پوست رد می شوند”. این مخروط ها از زیر پوست به لایه زیرین متصل شده و بعد از لیفت صورت به آن ظاهری جوان تر می بخشند. (فرض کنید فردی نخ های عروسک خیمه شب بازی را از بالا می کشد).

آنچه باعث می شود این شیوه درمانی به روشی متمایز از روش رایج در اروپا که توسط پالترو معرفی شده تبدیل شود این است که نخ های اصلی از جنس مواد بخیه دائمی تشکیل شده اند. یعنی وقتی بخیه در زیر پوست قرار می گیرد، تا ابد همانجا باقی می ماند.

اما اکنون

نخ های جدید قابل تجزیه هستند که این امر بنا به اظهارات دارن اسمیت، جراح پلاستیک دارای برد تخصصی در نیویورک باعث کاهش احتمال عفونت می شود.

با استفاده از محصولات قابل تجزیه، باکتری ها دیگر فاقد مواد خارجی دائمی برای زندگی هستند. وقتی این نخ ها تجزیه می شوند، باکتری ها جایی برای پنهان شدن و محافظت از خود در برابر مکانیسم های دفاعی بدن ندارند (سیستم ایمنی بدن). بخیه دائمی مکانی ایمن برای باکتری ها فراهم می آورد تا از خود در برابر سیستم ایمنی بدن محافظت کنند.

بر اساس اظهارات ملیسا دافت، جراح پلاستیک دارای برد تخصصی در نیویورک، این روند تحت بی حسی موضعی انجام می شود. (این بدین معنی است که وقتی سوزن های دراز از زیر پوست رد می شوند بیمار هشیار است!)؛ بعد از اجرای این روند بیمار نیازی به دوران نقاهت طولانی ندارد و صرفا به دلیل التهاب، کبودی و برآمدگی پوست دو یا سه روز استراحت کافی است. با توجه به ماهیت تجزیه پذیر این نخ ها، این روش درمانی دارای ماندگاری بیش از شش ماه است.

به گفته دکتر اسمیت برخلاف لیف صورت سنتی به روش جراحی، لیفت با نخ نیازی به برش یا دستکاری در بافت های عمیق ندارد. این بدین معنی است که این روند برای بیمار به مراتب راحت تر است (همانند تزریق و پرسازی به جای لیفت صورت) اما تاثیر و ماندگاری آن به اندازه روش های سنتی نیست”.

دکتر دافت معتقد است هیچ روشی، مخصوصا هیچ روشی مانند لیفت صورت با نخ نمی تواند جایگزین لیفت صورت OG شود. این روش حکم استاندارد طلایی جوانسازی صورت را دارد- هیچ چیزی نمی تواند مانند لیفت صورت خط فک را بهبود بخشیده و به گردن ظاهری جوان ببخشد. اما برای آن دسته از افرادی که استطاعت مالی این روش درمانی کوتاه مدت را ندارند، لیفت با نخ، FDA دومین گزینه است.

به گفته دکتر اسمیت این گزینه درمانی برای افرادی که به دنبال گزینه ای آسان و کم هزینه برای جوانسازی صورت هستند اما می توانند نتیجه ای که تاثیر آن به اندازه لیفت صورت نیست و ماندگاری کمتری دارد بپذیرند، بهترین گزینه است. با توجه به این موضوع می توان به آسانی متوجه شد که چرا در خلال چند سال اخیر در آمریکا، این روش درمانی چنین محبوب و پرطرفدار شده است. هم در میان زنان و هم  در میان مردانی که با نشانه های اولیه پیری دست به گریبان هستند. (مانند خطوط و چین و چروک های ریز و پوست شل) اما باید مجددا خاطرنشان کرد که این روش نمی تواند جایگزین لیفت صورت شود. به گفته دکتر دافت بسیاری از بیماران همچنان جراحی یا ترزیق را ترجیح می دهند.

قیمت های لیفت با نخ در دنیا

اما با توجه به اینکه در کشورهای مختلف هزینه این عمل بین 1.500 تا 4.500 دلار متغیر است. و در عین حال هزینه لیفت صورت حدودا 10.000 دلار است، از چشم انداز مالی روش غیر جراحی گزینه ای مقرون به صرفه است. لیفت صورت راه حلی دائمی است که اگر به نحو صحیح انجام شود، در گذر زمان ماندگاری خوبی داشته و ارزش آن را خواهد داشت”. به بیان دیگر، از همین الان پس انداز کنید.

لیفت با نخ: آینده لیفت صورت؟

هر ساله دنیای جراحی پلاستیک و امراض پوستی ارتباط تنگاتنگی باهم یافته و با پیدایش روش های درمانی غیر تهاجمی برای برآورده سازی نیاز بیماران و تحقق اهداف پزشکان بیش از پیش با هم عجین می شوند. در حال حاضر به جرات می توان گفت انواع تکنیک ها، مواد و نظریه ها در مورد بازگرداندن زمان به عقب و بخشیدن ظاهر طبیعی به افراد بی نهایت هستند.

یکی از رویکردهای رایج که در اروپا و آسیا بسیار مطرح می باشد، مفهوم لیفت با نخ است- یعنی هدایت نخ نازک- گاهی خاردار- به داخل صورت (یا زانوان، گردن و ….) و بالا کشیدن آهسته پوست برای بخشیدن ظاهری طبیعی به چهره است؛ این شیوه کاملا متفاوت با بوتاکس است.

این روش بسیار عالی، ایده آل و جذاب به نظر می رسد، اینطور نیست؟

در ادامه به چند پرسش و پاسخ از دو پزشک برجسته که در حال حاضر این شیوه درمانی را اجرا می نمایند اشاره شده است: دکتر موریس درای در اروپا و دکتر وافل وو در سنگاپور.

دکتر مرویس درای

موریس درای متخصص پوست فرانسوی در سرتاسر اروپا به دلیل درمان های متنوع و غیرتهاجمی لیفت صورت، ترکیب ژل ها و فیلرها با آنتی اکسیدان ها و تزریق آنها به زیر سطح پوست برای تحریک ساخت کلاژن (بخش ساختاری پوست که با افزایش سن کاهش می یابد) و هدایت نخ های بر پایه قند به داخل پوست برای لیفت صورت که دارای ماندگاری دوساله است به شهرت و محبوبیت بالایی دست یافته است.

تکنیک لیفت صورت با نخ های بر پایه قند هنوز مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار نگرفته است. (وی در کلینیک خود در لندن و پاریس این روش درمانی را انجام می دهد)، بسیاری از متخصصین پوست در آمریکا از فیلرها یا ژل های تزریقی در اعماق صورت استفاده می کنند، اما هر پزشکی روش منحصر به خود را دارد.

شما از ویتامین ای و هیالورونیک اسید در اغلب درمان های خود استفاده می کنید، چرا این دو ماده تا این حد قدرتمند هستند؟ آیا این مواد طبیعی هستند؟

بله درست است. ما از ویتامین آ و ویتامین سی و سایر مواد معدنی استفاده می کنیم. تمام این مواد از مهمترین آنتی اکسیدان های پوست بوده و از قدرت ترمیم و شفابخشی برخوردار هستند. این مواد به صورت ترکیبی و مستقیم به لایه درم پوست تزریق میشوند. و به تبع آن سلول های پوست تحریک شده و شروع به تولید کلاژن می نمایند. تمام این مواد کاملا طبیعی هستند. این روند همان فرآیند طبیعی بدن برای ساخت کلاژن است که به عنوان نتیجه درمان مشاهده می شود.

این مواد را به چه صورت به پوست تزریق می کنید، چه نتیجه ای به دست می آید و آیا این نتیجه دائمی است؟

این مواد با استفاده از تفنگ اختصاصی تزریق می شوند. بعد از کنترل سرعت و عمق این مواد به صورت مستقیم به لایه درم پوست تزریق می شود؛ این روند کاملا بدون درد است. نتایج عینی و مشهود شامل افزایش درخشانی پوست، آبرسانی و افزایش کشسانی پوست است. پیشنهاد ما سه جلسه در ماه است که سپس بر اساس شرایط بیمار جلسات بعدی تنظیم می شوند. نتایج دائمی نیستند اما این روند باعث تغذیه پوست صورت و در نهایت جوانسازی آن می شود.

نخ لیفت بر پایه قند چیست؟ آیا شما این روش را ابداع کرده اید؟

این نخ نوعی نخ طبیعی است که در عرض سه الی چهار هفته بعد از درمان جذب می شود. می توان این نخ ها را در ناحیه ای از پوست که شل شده است تعبیه نمود. معمولا در گردن، چانه و خط فک. این نخ ها باعث تشکیل بافت های  فیبروزی و تحریک ساخت بافت های جدید پوست می شوند. این روش درمانی توسط من ابداع نشده است اما من این روش را به شیوه خاص خود اجرا می کنم.

ماندگاری آن چقدر است و آیا عوارض جانبی دارد؟

نتایج دارای ماندگاری دو ساله هستند. بعد از اولین درمان، بیماران باید تجربه 50 درصد بهبود را داشته باشند. برای دستیابی به بهبود 30-20 درصدی جلسات بعدی برای شش ماه بعد تنظیم می شوند.

تمام بیماران من بعد از مشاهده نتایج اولین درمان واقعا شگفت زده و راضی بودند؛ در واقع بعد از گذشت یک ماه وقتی نخ ها جذب شده و سلول های تازه پوست و بافت های تازه ایجاد شده اند نتیجه کاملا مشهود خواهد بود. این روش درمانی دارای دو عارضه جانبی است. دوران استراحت یا نقاهت بسیار کوتاه است. ممکن است تا چند روز آثار کبودی وجود داشته باشد اما می توان با آرایش یا شال/روسری آن را پوشاند.

آیا این احتمال وجود دارد که این روند در نهایت در آمریکا به یک روش قانونی تبدیل شود؟

به نظرم چنین خواهد بود. این روش عارضه جانبی ندارد، نتایج موفقیت آمیزی به دنبال دارد، کاملا طبیعی و ایمن است. در حال حاضر این روش در کلینیک های من در لندن و پاریس اجرا می شود.

به طور میانگین این روش چقدر به طول می انجامد و برای یک صورت عادی چند نخ استفاده می شود؟

روند کار معمولا 30 دقیقه طول می کشد و در هر درمان 10-50 نخ (بر اساس ناحیه مورد نظر) استفاده می شود. این روش کاملا بی درد و راحت است.

آیا می توان در جای دیگری از بدن از این نخ ها استفاده نمود؟ عمدتا تقاضا برای چه مناطقی است؟

می توان در هر قسمت از بدن این روش را اجرا نمود. این روش درمانی بخش هایی از بدن را که دارای پوست شل و افتاده هستند بهبود می بخشد. این مناطق شامل صورت، گردن، بازوها، سینه، پاها و زانوها هستند.

دکتر وافل وو

دکتر وافل وو، جراح پلاستیک مشهور در سنگاپور، پیشتاز تکنیک لیفت صورت به عنوان روشی غیرتهاجمی برای جراحی لیفت صورت است. بعد از ابداع این روش در سال 2002، از انواع کشورهای سراسر جهان از وی درخواست کرده اند. این روش لیفت صورت را که دارای ماندگاری یک تا پنج سال است به پزشکان متعددی آموزش دهد (روش های سنتی پنج تا هفت سال به طول می انجامند). در حالیکه این روش فاقد دوره ریکاوری نیست، اما دوره ریکاوری آن به اندازه روش های سنتی لیفت صورت شدید نیست (ریسک کمتری هم دارد).

وو که در انگلستان متولد و در سنگاپور تحت آموزش قرار گرفته است. قبل از تاسیس مرکز خصوصی خود در مرکز پزشکی Camden در سنگاپور، به مدت 12 سال به عنوان جراح پلاستیک فعالیت کرده است. وی از اعضای دانشکده جراحان ادینبورگ رویال و آمادمی پزشکی در سنگاپور است. وی بیماران محلی و همچنین بیمارانی را که از سایر نقاط جهان به این کشور سفر می کنند درمان کرده و به صورت داوطلبانه در میانمار، جاوا و وست تیمور عمل شکاف کام را انجام می دهد.

ممکن است کمی در مورد درمان منحصر به فرد شما موسوم به لیفت وافل توضیح دهید؟ این شیوه درمانی دقیقا چیست و چه سازوکاری دارد؟

در خلال 100 سال گذشته لیفت وافل روشی است نوین برای لیفت صورت.

این شیوه درمانی نوعی تغییر پارادایمی در جراحی های زیبایی صورت است. روشی غیر جراحی که بدون آسیب به بافت های نرم و یا حذف آنها و یا ایجاد اسکار در اطراف گوش ها باعث لیفت بافت های نرم شل و افتاده، جوانسازی و تغییر شکل و حالت چهره می شود. برای این روش نیازی به هیچ ابزار گرمایشی و یا مکانیسم های لیفتینگ بیرونی وجود ندارد.

در این تکنیک از نخ ویژه به نام نخ وافل که در سال 2002 ابداع شده است استفاده می شود. این نخ ها نوعی نخ 60 سانتیمتری از جنس پلی پروپیلن با چند دندانه هستند که به صورت مارپیچ در طول نخ قرار گرفته اند.در حالی که بیمار در حالت نشسته قرار گرفته است این نخ ها از طریق سوزن جراحی استریل به درون پوست هدایت می شوند.

در هیچ نقطه از محل ورود یا تثبیت نخ نیازی به گره وجود ندارد. در گذر زمان، این نخ ها باعث تحریک واکنش کپسول های فیبروزی می شوند. که به تبع آن رشته های فیبروزی و یا رشته های جدید ساخته می شود؛ این رشته ها بین پوشش پوستی و ساختارهای زیرین صورت جای می گیرند.

این روش تحت بی حسی موضعی بدون نیاز به مسکن انجام می شود و انجام آن 30 دقیقه به طول می انجامد. بیماران بلافاصله بعد از اتمام عمل می توانند کلینیک را ترک نمایند؛ البته بعد از اجرای این شیوه درمانی به مدت سه تا چهار روز التهاب جزئی مشاهده می شود. که این امر باعث می شود بیمار دوران نقاهت کوتاهی داشته باشد و بعد از آن فعالیت های اجتماعی خود را مجددا از سر بگیرد.

آیا فرد دیگری این شیوه درمانی را اجرا می کند؟

تا قبل از اختراع این نخ ها، من از بخیه های کوتاه و دندانه دار استفاده می کردم که امکان ثابت کردن آنها وجود نداشت. و به همین دلیل نتیجه ای که معمولا انتظار دیدن آن را در بیمارانم داشتم عملا تحقق نمی یافت.

من در یک مرکز ابزارهای پزشکی کوچک در کالیفرنیا نخ های وافل را به صورت مفهومی طراحی و سپس تولید کردم. هدف اصلی من این بود که بافت های نرم صورت در جهت عمودی به سمت بالا کشیده شوند چرا که این شیوه دقیقا نقطه عکس تاثیر جاذبه بود. در ابتدا از این تکنیک برای درمان بیماران خود استفاده می کردم اما بعدها این سبک را در کنفرانس های متعددی در سرتاسر جهان معرفی کردم. و پزشکان و جراحان مختلفی علاقه زیادی به یادگیری این سبک درمانی بودند. آنها از کشورهای دیگر برای مشاهده اجرای عملی این شیوه به سنگاپور سفر می کردند، در کارگاه های آموزشی تخصصی که به تناوب برگزار می کردم شرکت می کردند. من تا کنون این روش را به پزشکان مختلفی از ژاپن، کره، سنگاپور، استرالیا، اروپا و آمریکا آموزش داده ام.

آیا این شیوه درمانی دوره نقاهت مشخصی دارد؟

در مقایسه با روش های سنتی لیفت صورت که به دو تا سه هفته استراحت نیاز داشتند، دوران نقاهت این سبک سه الی چهار روز است که بسیار ناچیز است. البته مواردی از تورم، کبودی و برآمدگی در چهره مشاهده می شود که در عرض یک هفته تمام نشانه ها برطرف می شوند و سطح صورت کاملا صاف و نرم می شود. بعد از گذشت یک روز، رد سوزن و کبودی ها برطرف می شوند.

آیا این روش دائمی است؟

هیچ چیز دائمی نیست! حتی لیفت صورت به روش سنتی نیز (هرچند دوره ریکاوری طولانی است و احتمال عوارض متعددی وجود دارد) بیش از پنج تا هفت سال ماندگار نیست. پیری مستمر امری اجتناب ناپذیر است و افتادگی و شل شدگی پوست مجددا رخ می دهد. هر جراح معمولی لیفت صورت از این موضوع مطلع است که خطوط فک، خطوط ماریونت (خط اندوه) و خط خنده در عرض یک سال تا هجده ماه بعد از جراحی لیفت صور سنتی مجددا ظاهر می شوند.

لیفت وافل باعث لیفت چشمگیر صورت با ماندگاری یک تا پنج سال می شود که ماندگاری آن وابسته به سرعت پیری بیمار و نیمرخ فعالیت وی می باشد. متوسط ماندگاری حدودا دو سال است.

وقتی افتادگی و شل شدگی پوست رخ می دهد، می تواند با هر تعداد نخ مورد نیاز این روند را تکرار کرد. که در دفعات بعدی نیز نیازی به برش، برداشت بافت وجود ندارد و دوران نقاهت بسیار کوتاه است. تجربه نشان داده است با تکرار این روش، نتیجه بهتر، طولانی تر و ماندگارتر حاصل می آید.

آیا این روش ایمن است؟

این روش درمانی کاملا ایمن است. بدترین اتفاقی که در حین این عمل می تواند رخ دهد خونریزی موقتی است، اما با فشار و استفاده از تامپوناد می توان در عرض چند دقیقه خونریزی را متوقف کرده و به این روند ادامه داد.

در مرحله بعد از عمل، خطر عفونت نخ و یا تشکیل گرانولوما (نوعی برآمدگی) وجود دارد، اما اگر از لوازم استریل استفاده شود احتمال آن بسیار پایین است. احتمال پاره شدن نخ و بیرون زدگی نیز وجود دارد اما این مشکلات جزء عوارض ناچیز هستند و به آسانی قابل جبران و اصلاح هستند.

به نظر شما پزشک دیگری روشی مشابه با روش شما در آمریکا اجرا می کند؟ روش هایی از این دست تا چه حد مرسوم و رایج هستند؟

نخ های متعددی از این نوع در آمریکا وجود دارد؛ هر یک نقاط قوت خاص خود را دارند. اما به نظر من هیچ یک از آنها از جهت و قدرت لیفتی که با استفاده از نخ های وافل حاصل می آیند برخوردار نیستند؛ در واقع نخ های وافل نتایج مشخص و قابل انتظاری به ارمغان می آورند.

به نظر شما در نهایت این روش می تواند جایگزین جراحی پلاستیک سنتی شود؟

بله، البته. اگر شما تکنیک های منطقی، ایمن، قابل پیش بینی و غیر جراحی به بیماران عرضه کنید، هرگز گزینه تهاجمی جراحی را انتخاب نمی کنند. بسیاری از جراحانی که عمل لیفت صورت سنتی را انجام می دهند در سالهای اخیر شاهد کاهش تعداد بیماران بوده اند: بیماران دیگر تمایلی به دوران نقاهت طولانی، اسکار ها و جای زخم های قابل مشاهده و ریسک های بالا نیستند.

اخیرا، بیمار 63 ساله ای که دو سال پیش تحت عمل جراحی لیفت صورت قرار گرفته بود متوجه پیدایش مجدد خطوط فک و خطوط اندوه شد. ما در عرض 30 دقیقه با استفاده از نخ های وافل این خطوط را برطرف کردیم و بیمار با دیدن نتیجه واقعا شگفت زده شده بود. وی با مقایسه این دو روش و با مشاهده سهولت و فوریت نخ وافل واقعا حیرت زده شده بود.

دیدگاه هایی که در این مقاله مورد اشاره قرار گرفتند برگرفته از مطالعات متعدد بوده و زمینه بحث و تبادل نظر را فراهم می آورند. این دیدگاه ها، نگرش شخصی نویسنده بوده و لزوما نشان دهنده دیدگاه گوپ نیست؛ اما حتی اگر پزشکان و متخصصان نیز موافق با این عقیده باشند این نکات صرفا برای اهداف اطلاع رسانی مطرح شده اند. این مقاله جایگزین توصیه های پزشکی تخصصی، تشخیص و درمان نیست و نباید برای دستیابی به توصیه های پزشکی تخصصی به آن استناد شود.

لیفت صورت با نخ PDO هر آنچه که باید در مورد لیفت صورت به روش غیر جراحی در کره بدانید

سابق بر این عمل لیفت صورت منوط به انجام جراحی بود که این روند عوارض جانبی متعددی مانند عفونت و بیرون زدگی نخ داشت. با این حال روند لیفت صورت با نخ عمیقا دستخوش تغییر قرار گرفته است. اغلب روش های لیفت صورت با نخ بدون نیاز به جراحی انجام می شوند. در حالیکه سه نوع نخ متفاوت برای لیفت وجود دارد. به عنوان مثال نخ نامرئی- اما نخ های لیفت PDO امروزه جزء محبوب ترین و پرطرفدارترین نخ ها هستند. و این نخ ها در کره جنوبی ساخته می شوند و یکی از پرکاربردترین روش های لیفت صورت در دنیای معاصر هستند.

نخ لیفت PDO چیست؟

نخ لیفت PDO نوعی روش درمانی برای لیفت و سفت سازی مناطق شل و افتاده صورت است که طی آن از نخ هایی از جنس پلی دی اوکسانون استفاده می شود. این نخ ها به درون لایه های عمیق پوست هدایت می شوند.

بعد از تعبیه آنها، نخ ها از سه منظر پوست را تحت تاثیر قرار می دهند:

 • لیفت فوری پوست از طریق تاثیرات مکانیکی
 • احیا و جوانسازی سلولی، از طریق تحریک کلاژن و تشکیل اعصاب جدید برای بهبود بافت پوست، از بین بردن خطوط ریز و بهبود کشسانی پوست
 • سفت سازی پوست از طریق جمع کردن و انقباض بافت های چربی

لیفت صورت با این نخ ها به دلیل تاثیر جوانسازی سلولی دارای ماندگاری 6-3 ماه و یا بیشتر است. در این فرآیند سلول های پوست تحریک شده و ساخت کلاژن آغاز می شوند و رگ های خونی جدید منجر به بهبود گردش خون در پوست می شوند. در عین حال، نخ های PDO باعث جمع شدن بافت های چربی می شوند که طی آن پوست سفت تر شده و چهره لاغرتر می شود.

عمل لیفت با نخ های PDO به چه صورت انجام می شود؟

نخ های PDO از طریق سوزن های مخصوصی به نام کانولا به صورت کاملا استریل به درون پوست هدایت می شوند. لیفت با نخ PDO روشی غیر تهاجمی است. بعد از بی حسی و تزریق ماده بی حسی موضعی، نخ های PDO از طریق سوزن هایی با نوک تیز یا کند (به نام کانولا) وارد لایه های مختلف پوست می شوند.

بعد از ورود، نخ ها به پوست متصل شده و آن را به سمت بالا می کشند. سپس اضافه نخ چیده می شود. بر اساس محل تحت درمان این روند 30-15 دقیقه به طول می انجامد. شاید در حین عمل بیمار تا حدی احساس ناراحتی داشته باشد اما با توجه به بهبود فزاینده تکنیک ها، به مرور بیماران درد کمتری تجربه می کنند.

آیا نخ های PDO انواع مختلفی دارند؟

نخ های PDO انواع مختلفی دارند و این امر ممکن است بیماران و حتی پزشکان را سردرگم سازد. نخ های PDO متنوع هستند، به عنوان مثال برای جوانسازی از نخ های اسکرو یا پیچ دار استفاده می شود. در مجموع نخ های PDO شامل نخ های شناور، نخ های غیر دندانه دار و نخ های دندانه دار هستند. البته می توان این نخ ها را به روش های مختلف دسته بندی کرد:

نخ های PDO
بدون خار خاردار
نخ های تک رشته ای یک جهته یا دو جهته
نخ های بافته شده یک جهته یا دوجهته یا از نوع Z
خارهای برشی یا قالبی

ممکن است اسامی دیگری مانند نخ های:

دابل اسکرو،

تورنادو

خاردار

شنیده باشید.

تمام این اسامی به یکی از طبقات فوق اشاره دارند. افزون بر این، نخ های PDO از ضخامت و طول متفاوتی برخوردارند. تمام این موارد کیفیت نخ، کشش، کارآیی و البته قیمت و هزینه درمان را تحت تاثیر قرار می دهند.

پزشک بر اساس نیاز شما به لیفت صورت و جوانسازی، از نخ های متفاوتی استفاده می کند. با توجه به اینکه این مبحث تخصصی است در اینجا به تفصیل به جزئیات این نخ ها اشاره نخواهد شد؛ در صورت نیاز می توانید از پزشک در این سوال بپرسید. در مجموع نخ های PDO را می توان در سه گروه جامع جای داد.

آیا لیفت با نخ های PDO ایمن است؟ عوارض جانبی احتمالی آن چیست؟

این درمان به نحو شگفت انگیزی کاملا ایمن است. در مقایسه با ژل ها و فیلرها، عوارض جانبی آن بسیار خفیف و جزئی است (ژل ها و فیلرها باعث از بین رفتن پوست و نابینایی می شوند). با توجه به اینکه نخ های PDO از طریق سوزن ها و نه به روش جراحی وارد پوست می شوند و در عرض 8-6 ماه جذب می شوند، بسیاری از عوارض جانبی روش های لیفت صورت سنتی مانند عفونت و بیرون زدگی نخ بسیار بعید است.

بر اساس نوع نخ ها و ناحیه تحت درمان، ممکن است نشانه هایی مبنی بر کبودی مشاهده شود. برای لیفت K-lift با کیفیت بالا که در کلینیک ما انجام می شود، کوچکترین عارضه کبودی مشاهده نمی شود.

صرفا ممکن است 3 الی 5 روز بعد از این روش، التهاب و احساس درد وجود داشته باشد؛ احساس سفتی (خفیف) ممکن است به مدت 2 هفته وجود داشته باشد. همچنین ممکن است پوست دچار فرورفتگی شود که البته این عارضه در عرض چند روز برطرف می شود. برخی از عوارض جانبی به تکنیک ورود نخ و نوع نخ مورد استفاده مرتبط هستند.

این موارد شامل:

فرورفتگی پوست

حرکت نخ

بیرون زدگی نخ

عدم تقارن در صورت

درد مستمر

گود رفتگی عمیق

انواع عوارض

نخ های PDO برابر با هم نیستند تجربه و آموزشی که پزشک در این مورد دریافت کرده است. برای دستیابی به نتیجه ایده آل با حداقل عوارض جانبی بسیار حائز اهمیت است. در نهایت اینکه، عوارض جانبی جدی هرچند به صورت نادر اما گاهی مشاهده می شوند.

این عوارض شامل عفونت، آسیب به اعصاب، تشکیل گره و آسیب به غدد بزاقی هستند. صورت از ساختار آناتومیکی بسیار پیچیده ای برخوردار است. برخورداری از دانش و سواد آناتومیکی برای انجام عمل لیفت PDO و اجتناب از عوارض جانبی جدی الزامی است.حرکت و جا به جایی نخ های یک جانبه، یک جهته در یکی از بیماران، بعد از یک ماه باعث بیرون زدگی نخ شده بود. من بدون هیچ عارضه جانبی ماندگاری نخ را خارج کردم.

عوارض جانبی این شیوه درمان به آسانی قابل حل و مدیریت هستند. در مواردی مانند جا به جایی و بیرون زدگی، نخ باید خارج شود. قبلا در چند نفر از بیماران به این دلیل که نخ خاردار یک جانبه PDO به اندازه کافی به صورت قلاب مانند متصل نشده بود مجبور به خارج سازی نخ ها شدیم. بعد از خارج شدن نخ ها اسکار یا جای زخم باقی نمی ماند و مشکل به صورت کامل برطرف می شود. البته، بعد از آن دیگر از آن نخ ها استفاده نکردم.

فهرستی از عوارض جانبی لیفت صورت با نخ های PDO به شرح زیر می باشد:

عوارض جانبی احتمالی لیفت صورت با نخ های PDO
شایع اما خفیف مرتبط با تکنیک جدی اما نادر
التهاب گودرفتگی طولانی پوست عفونت
احساس درد فرورفتگی سطحی گرانولوما (توده های سفت)
کبودی حرکت نخ ها فیستول در مجرای پاروتید (آسیب به غدد بزاق)
گودرفتگی موقت پوست بیرون زدگی نخ ها آسیب به اعصاب
عدم تقارن
درد پیوسته

آیا قبل و بعد از این روند نیازی به یادداشت برداری وجود دارد؟

هرچند عمل لیفت صورت با نخ دوران نقاهت محدودی دارد، بعد از پایان آن تورم و درد خفیفی احساس می شود. همانند سایر روش های درمانی که مستلزم تزریق است، باید به مدت 2-1 روز قبل و بعد از آن از مصرف الکل، مکمل هایی مانند ویتامین ای، روغن ماهی حاوی امگا، برخی داروهای چینی، گینگ کو اجتناب شود.

فرد باید از رفتن به اتاق بخار، سونا و انجام فعالیت های ورزشی شدید مانند حرکات اینتروال با شدت بالا پرهیز نماید. بعد از دو هفته بعد از لیفت صورت با نخ PDO باید از مراجعه به دندانپزشک و انجام هر نوع درمان و جراحی دندانپزشکی اجتناب شود (هر درمانی که مستلزم باز کردن بیش از حد دهان است).

همچنین فرد برای فروکش کردن التهاب ها و اجتناب از وارد شدن فشار به صورت و جلوگیری از حرکت و جا به جایی نخ ها باید به پشت بخوابد. گاهی به افراد توصیه می شود برای دستیابی به نتیجه بهتر آهسته به صورت خود ضربه بزنند.

روش درمان به چه صورت طراحی شده است؟

لیفت صورت با نخ های PDO بر اساس هدفی که از درمان داریم و اینکه چه مناطقی تحت تمرکز قرار خواهند گرفت انجام می شود. به عنوان مثال من برای لیفتینگ از ترکیبی از نخ های خاردار با ضخامت و طول مختلف استفاده می کنم که از طریق 4-3 نقطه وارد می شوند.

همچنین می توان این روش درمانی را بر اساس نیازهای سبک زندگی طراحی نمود. از نخ های PDO برای لیفت، جوانسازی (بهبود بافت پوست و چین و چروک ها)، حجم دهی و حتی کاهش چربی استفاده می شود. از نخ های مختلف برای اهداف مختلف استفاده می شود. هر پزشکی تکنیک خاص خود را دارد و احتمالات و امکانات نیز نامحدود هستند- به عنوان مثال در این مطالعه از روش عمودی استفاده شده است.

با روش لیفت با نخ PDO چه مناطقی را می توان درمان کرد؟

لیفت با نخ PDO بسیار پرکاربرد است و با استفاده از آن می توان مناطق مختلفی از صورت را درمان کرد؛ به عنوان مثال:

 • ناحیه زیر چشم ها
 • ابرو ها
 • خطوط اطراف چشم
 • گونه
 • خط اندوه
 • خط لبخند
 • چین و چروک اطراف دهان
 • خط فک
 • فک
 • گردن

لیفت با نخ PDO برای هر ناحیه از صورت قابل کاربرد است و باعث بهبود پوست افتاده و بافت آن می شود. به طور ویژه این روش برای گونه ها و ناحیه پایینی صورت بسیار موثر است و باعث لیفت صورت همخوان با سایر درمان های لیفت پوست مانند اولتراپی می شود.

بعد از درمان می توان انتظار چه نتایجی را داشت؟ نتیجه درمان تا چه میزان ماندگاری دارد؟

پوست بلافاصله بعد از عمل لیفت صورت با نخ PDO بالا کشیده می شود، چرا که نخ ها پوست را به سمت جهت و موقعیت جدید می کشند. ممکن است بعد از عمل پوست سفت تر از حد معمول به نظر برسد اما بعد از گذشت یک هفته صورت حالت طبیعی به خود می گیرد.

تاثیرات جوانسازی در عرض 2-1 ماه کاملا مشهود می شود- فرد متوجه بافت بهتر پوست، پوست سفت تر و نرم تر می شود. پزشک در خلال این روند یا بر جوانسازی پوست متمرکز خواهد بود و یا بر لیفتینگ صورت. بر اساس نوع تکنیک اجرا شده، نتیجه از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود.

در حدود 9 ماه بعد از درمان، نخ ها تجزیه می شوند اما تاثیر درمان به مدت چند ماه دیگر باقی می ماند. توصیه می شود این روند 9-6 ماه بعد از جلسه اول تکرار شود تا نتایج تا بیش از 3 سال ماندگاری داشته باشند.

چه کسانی برای لیفت با نخ PDO مناسب هستند؟

لیفت با نخ PDO به عنوان یک روش درمانی غیر جراحی برای لیفت صورت، برای هر فردی که به دنبال بهبود وضعیت ظاهری پوست شل و افتاده خود است گزینه مناسبی است. این روش درمانی برای هر فردی که حاضر به تزریق است و ترجیح می دهد بدون تحمل جراحی لیفت صورت تجربه لیفت سریع را داشته باشد مناسب است. این روش برای کلیه زنان و مردانی که تمایلی به تحمل دوران نقاهت طولانی جراحی لیفت صورت را ندارند اما می خواهند پوستی شاداب و جوان- طبیعی- داشته باشند مناسب است.

در مقایسه با سایر گزینه های غیرتهاجمی لیفت صورت، لیفت با نخ PDO عملکرد سریع تر و نتایج مشهود تری دارد. با این حال، وقتی این روش همراه با روش های دیگر اجرا شود نتایج بهتری به ارمغان می آید.

آیا نخ های کره ای جدید موسوم به PLLA و PCL بهتر هستند؟

دندانه یا خارهای نخ PDO بسیار کوچک هستند و با چشم غیرمسلح به سختی دیده می شوند. PDO, PLLA و PCL اسامی انواع مختلف نخ ها با مواد و جنس متفاوت هستند. این مواد به دلیل قدرت کشش بالا و حالت راکد خود در ساخت این نخ ها به کار رفته اند، به همین دلیل در صورت بروز التهاب شدید مشکلی ایجاد نمی کنند.

مهمترین وجه تمایز بین آنها در طول، سفتی و قدرت کشش آنها است:

 1. PDO (پلی دی اوکسانون) بعد از 9-6 ماه تجزیه و حل می شود.
 2. PLLA (پلی ال لاکتیک اسید) بعد از 18-12 ماه تجزیه می شود.
 3. PCL (پلی کاپرولاکتون) بعد از 36-24 ماه حل می شود.

در حالیکه PLLA و PCL ماندگاری بیشتری نسبت به PDO دارند، این ماندگاری بالا حکم شمشیر دو لبه را دارد. بیماران معمولا چنین گزارش می نمایند که نخ های PLLA کره ای در پوست احساس سخت تری القا می کنند و بسیار سفت هستند. دلیل این احساس قدرت کشش بالای ان است. در واقع نخ های PLLA ماندگاری بیشتری نسبت به نخ های PDO دارند. با این حال برای درک کارآیی و امنیت آنها در مقایسه با نخ های PDO به مطالعات بیشتری نیاز داریم. نخ های PCL در مقایسه با نخ های PDO جدید تر هستند و به تازگی در مورد عوارض جانبی نخ های PCL مطالبی منتشر شده است؛ به عنوان مثال جا به جایی بالا و بیرون زدگی و پاره شدن نخ. تا زمانی که مطالعات استفاده از نخ های PCL در لیفت صورت به روش غیر جراحی را تایید نکرده اند از این نخ ها استفاده نخواهم کرد.

لیفت صورت با نخ های PDO کره ای چه تفاوتی با لیفت صورت با نخ های نامرئی دارد؟

لیفت صورت با نخ های PDO و با نخ های نامرئی از جمله روش های عالی برای لیفتینگ صورت هستند. با این حال تفاوت مهمی از هم دارند. PDO به دلیل جنس و ساختار خود بهتر از نخ های دیگر باعث لیفت صورت می شود، اما نخ نامرئی در فشرده سازی بافت های پوست برای ایجاد تاثیر حجم دهی عملکرد بهتری دارد. اگرچه نخ نامرئی از PLLA تشکیل شده است، فناوری آن کاملا متفاوت است. در آن برای لیفت پوست افتاده به جای دندانه و خار از مخروط استفاده می شود.

با توجه به اینکه در طی لیفت با PDO در مقایسه با نخ نامرئی از تعداد نخ های بیشتری استفاده می شود، لیفت با نخ PDO پوست را بیشتر به داخل می کشد. به نظر من هر دو روش مکمل همدیگر هستند و اگر در قالب درمان ترکیبی لیفت صورت همراه با هم اجرا شوند نتایج بهتری حاصل می آید.

کدام روش درمانی همراه با لیفت صورت با نخ های PDO عملکرد بهتری دارد؟

می توان روش لیفت با نخ PDO را به تنهایی و یا همراه با سایر نخ های لیفت مانند نخ نامرئی و یا همراه با سایر درمان های ضدپیری مانند تزریق ژل اجرا نمود.

لیفت با نخ PDO را می توان با روش های دیگر مانند HIFU و یا اولترا ترکیب کرد تا لیفت صورت به صورت طبیعی تر جلوه کند. این روش با استفاده از ژل های تحریک کننده طبیعی مانند Radiesse و ژل اسید هیالورونیک عملکرد بهتری دارد و راه حلی جامع برای مقابله با پیری است که باعث می شود زمان برای بیماران به عقب بازگردد و به صورت بی سابقه بدون نیاز به جراحی ظاهری جوان تر داشته باشند. در روند فعالیت بالینی من این شیوه درمانی الزامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *