مقالات

کربوکسی تراپی و مزوتراپی توسط مزوگان چیست؟

منظور از کربوکسی تراپی چیست؟

دستگاه کربوکسی تراپی روشی است که در آن از کربن دی اکسید برای برطرف سازی ترک پوست و اسکارها (جای زخم) و همچنین پرسازی پوست استفاده می شود. در این فرآیند کربن دی اکسید به روش میکرو دقیقا زیر سطح پوست تزریق می شود. تصور بر این است که این روند منجر به تحریک گردش خون و تولید کلاژن می شود که نتیجه نهایی آن بهبود وضعیت ظاهری پوست است. پیری باعث می شود مویرگ ها قابلیت خود را از دست داده و راکد شوند که در نتیجه گردش خون کاهش می یابد. این کار باعث محرومیت سلول ها از اکسیژن و توقف توانایی تکثیر سلولی می شود. تزریق کربن دی اکسید باعث می شود بدن تصور کند با کمبود اکسیژن مواجه شده شده است و در واکنش به آن جریان خون را افزایش دهد. این کار منجر به هدایت اکسیژن و مواد مغذی به ناحیه تحت درمان می شود که در نهایت شاهد ترمیم و احیای سلولی خواهیم بود.

نحوه عملکرد کربوکسی تراپی به چه صورت است؟

کربن دی اکسید گازی است نامرئی و بی بو که در هوایی که اشتنشاق می کنیم وجود دارد؛ در خلال این روش درمانی کربن دی اکسید با استفاده از سوزن های ریز به زیر پوست تزریق می شود. بر اساس مطالعات انجام شده، کربن دی اکسید در بافت های مجاور پخش شده و باعث اتساع رگهای خونی می شود.

رگهای عریض تر خون بیشتری تامین می کنند و بدین ترتیب اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به ناحیه تحت درمان منتقل می شود.

شواهد نشان می دهند کربن دی اکسید سلول های چربی را منبسط کرده و باعث مرگ آنها می شود؛ در واقع اکسیژن اضافه باعث از بین رفتن مایعی می شود که بین سلول ها ایجاد شده است و بدین ترتیب پوست کلاژن بیشتری تولید می کند.

به گفته پژوهشگران، نتیجه نهایی سلول های چربی کمتر و محکم تر و پوست جوان تر است. مطالعات پزشکی از دیرباز نشان داده اند که کربون دی اکسید باعث تحریم جریان خون می شود. از دوران Thirties در فرانسه از این روش برای درمان بیماران مبتلا به گردش خون ضعیف، سرخرگ های مسدود و مشکلات قلبی استفاده می شد. اخیرا مطالعات دانشگاه سیانا در ایتالیا نشان داده اند که کربوکسی تراپی برای زیبا سازی پوست و کاهش چربی موثر است.

آیا کربوکسی تراپی آسیب رسان است؟

هر تزریق احساسی مانند گزش تیز ایجاد می کند و میزان درد آن مشابه با الکترولیز است. درمانگران بر این باور هستند که این روش به مراتب دردناک تر از سایر درمان های سلولیت است اما تاثیر آن بهتر و قوی تر است.

نتایج کربوکسی تراپی چه زمانی نمایان می شوند؟

بعد از یک جلسه درمان تفاوت قابل مشاهده است اما دوره درمان بین چهار تا شش جلسه توصیه می‌شود. هر جلسه به مدت 40 دقیقه به طول می‌انجامد. اگر ترک‌های پوستی اخیراً ایجاد شده باید یک بار در هفته و به مدت پنج تا شش جلسه درمان شوند؛ اگر این ترک ها قبلا ایجاد شده‌اند، درمان باید به صورت یک بار در ماه به مدت پنج تا شش جلسه انجام شود.

مروری بر کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی به مصرف جلدی و زیرجلدی گاز کربن دی اکسید با هدف درمانی اطلاق می شود. کربوکسی تراپی در سال 1932 در Royal Spas فرانسه با هدف درمان بیماران مبتلا به بیماری انسداد شریان محیطی معرفی شد. در آمریکای جنوبی و اروپا، کربن دی اکسید تراپی برای درمانی ترک پوست، سلولیت و اسکارهای هیپرتروفیک به کار می رود و نتیجه بسیار موثری دارد. مطالعات نشان داده اند که کربوکسی تراپی منجر به بهبود حالت کشسانی پوست، بهبود گردش خون، تحریک ساخت کلاژن، بهبود وضعیت ظاهری پوست و رفع چین و چروک و خطوط چهره می شود و اندوخته های چربی موضعی را از بین می برد. کربن دی اکسید یکی از مواد طبیعی است. ما اکسیژن را طی عمل دم فرو برده و کربن دی اکسید بیرون می دهیم. گیاهان کربن در اکسید را گرفته و در عوض اکسیژن می دهند. کربوکسی تراپی هیچ خطر یا تهدیدی ندارد.

ابزارهای مکانیکی کربوکسی تراپی

کربن دی اکسید همواره در جسم ما وجود دارد. ما اکسیژن را فرو برده و کربن دی اکسید بیرون می دهیم. گیاهان کربن دی اکسید را فرو برده و اکسیژن بیرون می دهند. کربن دی اکسید می تواند نشانه ای مبنی بر گردش خون ضعیف در بدن باشد. کلیه سلول های بدن صرف نظر از وظیفه ای که بر عهده دارند (سلول های قلب، سلول های مغز، سلول های پوست) کربن دی اکسید را به عنوان ماده زاید دفع می کنند. کربن دی اکسید “هزینه انجام کار” هر سلول در بدن است. بنابراین ما اکسیژن را وارد شش ها می کنیم، گلبول های قرمز خون اکسیژن موجود در شش ها را دریافت کرده و آن را به سمت بافت های بدن منتقل می کنند تا اینکه با ناحیه ای مواجه شوند که در آن فعالیت زیادی وجود دارد و در نتیجه میزان کربن دی اکسید بیش از حد معمول است. وقتی گلبول های قرمز خون با مقادیر بالای کربن دی اکسید مواجه شدند، ساختار خود را تغییر داده و مولکول های اکسیژن را آزاد و کربن دی اکسید را اخذ می کنند تا از طریق شش ها به بیرون فرستاده شود. در واقع با تزریق مقداری از گاز کربن دی اکسید در زیر سطح پوست، میزان گردش خون در ناجیه مورد نظر افزایش می یابد. حلقه های سیاه اطراف چشم، سلولیا و ترک پوست همگی حاکی از گردش خون ضعیف هستند.

لیزا آ. زدیکان جراح ارشد و مدیر مرکز پزشکی زیبایی Precision در شهر نیویورک است. وی جراح پلاستیک چشمی است که آموزش های لازم در مورد تکنیک های پیشرفته برای جوانسازی صورت به روش غیر تهاجمی را دریافت نموده است. دکتر زدیناک از جمله اولین پزشکانی است که کربوکسی تراپی را در آمریکا معرفی نموده و همچنان در صدد طراحی پروتکل های درمانی نوین برای استفاده از کربوکسی تراپی جهت جوانسازی صورت، درمان ترک پوست و فرم دهی به بدن است. وی اولین راهنمای کاربردی برای جوانسازی پلک را در آمریکا نوشته و منتشر نموده است. دکتر زدیناک ویراستار افتخاری زبان انگلیسی  است- منبع بین المللی برای پزشکان و بیماران جهت تبادل تجربه و مهارت در حوزه در حال پیشرفت زیبایی. دگتر زدیناک به تازگی تکنیک کربوکسی تراپی کره ای mcure را در Manhattan Clintele اجرا نموده است. Co2Touch جریان مستمری از گازی را که به آرامی تحت حرارت قرار گرفته است ارائه می دهد که می توان جریان گاز را بر اساس راحتی و امنیت بیمار تنظیم نمود. دکتر زدیناک اولین پزشک در نیویورک است که از کربوکسی تراپی برای درمان حلقه های سیاه اطراف چشم، سلولیت و ترک پوست استفاده کرده است. دکتر زدیناک همراه با کربوکسی تراپی کره ای mcureآخرین تکنیک های موجود برای درمان ترک پوست که نتایج سریع تر و مشهود تری به دنبال دارند ارائه می کند. کربوکسی تراپی روشی ایمن، بدون نیاز به استراحت و دوران نقاهت است که در مطب پزشک انجام شده و نتایج عینی به دنبال دارد.

کربوکسی تراپی برای ترک پوست

ترک پوست همان خطوط بی رنگ یا همراه با چین و چروک پوست است که در مناطقی که به دلیل کشیدگی، کلاژن آسیب دیده است رخ می دهد. ترک پوست معمولا در مناطقی مانند شکم، سرین، ران و سینه مشاهده می شود. ترک پوست در زنان شایع تر از مردان است و به دلیل عوامل هورمونی و همچنین ورود استرس به کلاژن و الاستین پوست، این پدیده در 90 درصد زنان باردار مشاهده می شود. برخی مطالعات نشان داده اند که ترک پوست نوعی بافت همبند جای زخم است که در واکنش به تخریب کلاژن و تغییر در الیاف الاستین ایجاد می شود. دو نوع ترک پوست وجود دارد: ترک پوست جدید و قرمز رنگ به نام Striae rubrae و ترک پوست قدیمی و سفید رنگ به ناک striae albae. درمان ترک پوست بسیار چالش برانگیز بوده و روش های متعددی برای درمان آن مورد مطالعه قرار گرفته است. این روش ها شامل رتینوئید موضعی (رتین A)، میکرودرم ابریژن، نور با پالس شدید (IPL) و لایه برداری پوست با لیزر فراکشنال هستند. اگرچه ترک پوست در نتیجه تخریب و تجزیه کلاژن در حین کشیدگی پوست ایجاد می شود، تا همین اواحر درمان های معدودی برای درمان ریشه ای ترک پوست و کلاژن آسیب دیده در لایه درم وجود داشت. افزون بر این، روش های لیزر و نور برای افراد دارای رنگ پوست تیره چندان مناسب نیستند. کربوکسی تراپی تنها درمان موجود برای ترک پوست های قدیمی و جدید است که به نحو مشهود منجر به ترمیم کلاژن تخریب شده می شود و برای انواع پوست ها ایمن و مناسب می باشد. کربوکسی تراپی با بازسازی بستر کلاژن، باعث ساخت کلاژن جدید و در نتیجه افزایش ضخامت پوست و بهبود وضعیت ظاهری ترک ها پوست می شود.

کربوکسی تراپی برای حلقه های سیاه اطراف چشم

کربوکسی تراپی می تواند به نحو قابل توجهی منجر به بهبود حلقه های سیاه اطراف چشم شود. اگرچه این حلقه ها گاهی توسط رنگدانه های سیاه و یا گودشدگی زیر چشم ها ایجاد می شوند، بخش عمده آنها از گردش خون ضعیف در زیر پلک پایینی نشات می گیرند (مجموعه عروق). دکتر زدیناک با استفاده از کربوکسی تراپی برای جوانسازی ناجیه زیر چشم اولین مطالعه را در ادبیات انگلیسی انجام داده است. وی با این مطالعه به این نتیجه رسید که با تزریق مقدار اندکی از گاز کربن دی اکسید در زیر پوست پلک پایینی، گردن خون افزایش یافته و حلقه های سیاه اطراف چشم به نحو مشهودی بهبود می یابند. این درمان تنها پنج دقیقه به طول می انجامد و کاملا بدون درد و بدون ریسک است. برای دستیابی به بهترین نتیجه به 6-2 جلسه درمانی با فاصله یک هفته ای مورد نیاز است.

درمان ریزش مو با کربوکسی تراپی

از کربوکسی تراپی برای رویش مجدد مو یا درمان ریزش مو استفاده می شود. ساز و کار کربوکسی تراپی به شرح زیر است: کربوکسی تراپی گلبول های قرمز خون را وادار به آزاد سازی اکسیژن و جذب کربن دی اکسید می نماید تا توسط بدن دفع شوند و بدین ترتیب گردش خون در محل تزریق بهبود می یابد. فرآیند اکسیژن رسانی به ناحیه مورد نظر منجر به ایجاد عروق خونی در آنجا می شود که مشابه با جوانسازی مو با لیزر این روند منجر به تغذیه فولیکول مو می شود. جهت جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی، تزریق کربن دی اکسید منجر به اتساع عروق می شود (گشاد شدگی رگهای خونی ظریف) که بدین ترتیب ویتامین ها و مواد مغذی به پوست سر منتقل شده، موها بیشتر رشد می کنند و وضعیت ریزش مو تثبیت می شود. این روش بهترین روش درمان طبیعی برای ریزش مو است و همراه با مزوتراپی تزریقی برای ریزش مو اجرا می شود.

برای دستیابی به بهترین نتیجه به چند جلسه درمانی متوالی نیاز داریم. در ابتدا جلسه درمان به صورت هفتگی به مدت 6-4 هفته برگزار می شود. بعد از پایان 6-4 هفته اولیه، می توان بر اساس شدت شرایط درمان را به صورت هفتگی ادامه داد. برای مشاهده بهترین نتایج، لازم است بیمار روند درمان را رعایت نماید. برخی بیماران به برنامه درمانی 6 ماهه نیاز دارند اما برای افراد دارای شرایط جدی، دوره 6 ماهه تا 1 ساله توصیه می شود.

بیماران معمولا بعد از گذشت 3 ماه متوجه تثبیت ریزش موی خود و افزایش رشد موهای کرک مانند و ضخیم شدگی مو ها بعد از 6 ماه می شوند. اغلب مراجعان در 3 تا 6 ماه اول متوجه کاهش ریزش مو می شوند. اگر موهای شما نازک تر شده است و یا خط رویش مو عقب روی کرده است بهتر است نزد متخصص مراجعه کنید تا معلوم شود آیا کاندیدای مناسبی برای این روش درمانی هستید یا خیر. هزینه مشاوره مو در مرکز ترمیم پوست و مو 850 است. اگرچه کربوکسی تراپی روشی موثر است، ما درمان های ترکیبی مانند کربوکسی تراپی همراه با مزوتراپی تزریقی را برای نتایج ماندگار توصیه می کنیم. برای دستیابی به بهترین نتیجه به جلسات زیادی نیاز داریم.

کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی نوعی روش غیرجراحی و مشابه با مزوتراپی است که طی آن از طریق سوزن ظریف مزوتراپی 30G گاز CO2 زیر پوست تزریق می شود (زیرجلدی یا درون پوستی). درمان بسیار سریع، راحت، موثر و بدون دوران نقاهت است. گاز CO2 منجر به تحریک گردش خون می شود که این امر نتایج زیادی به دنبال دارد: بهبود انعطاف پذیری و کشسانی پوست، کاهش سلولیت پوست پرتقالی، کاهش چربی موضعی و تحریک ساخت کلاژن. برای آن دسته از افرادی که تمایلی به بی هوشی یا عمل جراحی ندارند، کربوکسی تراپی جایگزینی ایده آل برای لیپوساکشن است.

در حال حاضر کربوکسی تراپی به درمان مناسب ضد پیری و انواع سلولیت، کاهش چین و چروک و ترک پوست تبدیل شده است. کربوکسی تراپی از جمله درمان های مورد تایید سازمان غذا و دارو است.

کربوکسی تراپی به دو شیوه عمل می کند: در روش اول با فشار و ایجاد آسیب، سلول های چربی را ضعیف و شکننده می سازد  و در روش دوم کربن دی اکسید منجر به اتساع عروق خونی در ناحیه تزریق گاز می شود. واکنش نسبت به کربن دی اکسید باعث اکسیژن رسانی به لایه های پوستی و افزایش توانایی تجزیه چربی می شود. نتیجه نهایی این روند کاهش سلول های چربی و سفتی پوست است.

از بیش از 70 سال گذشته از کربوکسی تراپی در اروپا که محل اصلی اکتشاف این روش است استفاده شده است (فرانسه، رویات). این روش به صورت گسترده برای درمان بیماری های ایسکمی عروق استفاده می شود زیرا کربن دی اکسید دارای خاصیت گشاد کننده عروق است. در این مدت هیچ عارضه جانبی جدی گزارش نشده است. در حوزه زیبایی برای اولین بار پزشکان ایتالیایی در سال 2000 از کربوکسی تراپی استفاده کرده اند. از کربوکسی تراپی برای زیبایی در آمریکای شمالی و جنوبی و همچنین در اروپا به صورت گسترده استفاده می شود. درمان های متداول کربن دی اکسید عبارتنداز:

– کاهش سلولیت

– کاهش چربی موضعی و کاهش وزن با یا بدون لیپوساکشن

– اجرای لیپوساکشن به عنوان مکمل برای برطرف سازی بی نظمی ها

– آلوپسی یا ریزش مو

– بیماری های سرخرگی مرتبط با دیابت

– زخم های پوستی

– مشکلات نعوظ در اثر بیماری های عروقی

– ترک پوست

– اسکارهای آکنه و شل شدن پوست (دست ها، سینه و غیره)

– کاهش چین و چروک

چند جلسه درمان مورد نیاز است؟

تعداد جلسات متغیر بوده و وابسته به نوع درمان است. کاهش چربی موضعی معمولا برای دستیابی به بهترین نتیجه به 8 تا 10 جلسه نیاز دارد. جلسات باید هر 1 یا 2 هفته یکبار تکرار شوند. برای حفظ نتایج باید جلسات سالانه برگزار شود.

در رابطه به سلولیت و پوست پرتقالی، برای بهترین نتیجه 6 تا 10 جلسه مورد نیاز است. جلسات باید هر یم یا دو هفته یکبار برگزار شوند. برای بهبود نتایج ماساژ Cellu-m6 و یا Valesmooth مورد نیاز است.

درمان ترک پوست و چین و چروک به 4 تا 6 جلسه ماهانه نیاز دارد.

آیا کربن دی اکسید سمی است؟

کربن دی اکسید غیر سمی است. کربن دی اکسید به صورت طبیعی روزانه توسط سلول های بدن ایجاد می شود. دی اکسید کربن محصول طبیعی متابولیسم است که توسط خون منتقل و توسط ریه به بیرون فرستاده می شود.

عوارض جانبی آن چیست؟

عوارض جانبی آن بسیار اندک بوده و در کمترین زمان برطرف می شوند که از جمله آنان می توان به درد خفیف در ناحیه تزریق، احساس خراش در پوست و کبودی بافت ها اشاره کرد که البته هیچ تاثیری ماندگاری از نظر زیبایی ندارد و همگی به سرعت برطرف می شوند.

بعد از جلسات کربوکسی تراپی از چه محصولاتی باید استفاده کرد؟

باید از غوطه وری در آب سرد به مدت 4 ساعت بعد از درمان پرهیز نمود؛ مانند حمام و شنا.

موارد مصرف کربوکسی تراپی در کلینیک چیست؟

کربوکسی تراپی برای درمان حلقه های سیاه اطراف چشم، ترک پوست، کاهش سلولیت و برطرف سازی چربی موضعی در صورت و بدن به روش غیر جراحی به کار می رود.

کدام بخش از بدن را می توان با کربوکسی تراپی درمان کرد؟

می توان از کربوکسی تراپی برای درمان پلک ها، صورت، گردن، بازوان، شکم، ران ها و پاها استفاده کرد.

کربوکسی تراپی چه مزایایی دارد؟

علاوه بر بهبود اکسیژن رسانی و خون رسانی به ناحیه تحت تزریق، منجر به افزایش شاخت کلاژن در پوست می شود و به ان ظاهر جوان تری می بخشد.

نحوه عملکرد کربوکسی تراپی برای حلقه های سیاه اطراف چشم چیست؟

یکی از مهمترین دلایل حلقه های سیاه اطراف چشم، ضعف در گردش خون است. شبکه مویرگ های پلک پایینی بنا به دلایل مختلفی مسدود می شوند. در شرایط طبیعی، قطرات اشک از چشم ها به بینی سرازیر می شوند اما اگر بنا به دلایلی نظیر آلرژی فصلی، شکستگی بینی و یا انحراف در دیواره بینی انسداد وجود داشته باشد، تخلیه به خوبی صورت نمی گیرد و جریان خون به سمت پلک پایینی کاهش می یابد که منجر به پیدایش نوعی رنگ آبی تیره می شود که معمولا به عنوان درخشش آلرژیک شناخته می شود. عدم اکسیژن رسانی کافی به پوست پلک پایینی باعث می شود این رنگ آبی از طریق پوست نازک چشم مشاهده شود. کربوکسی تراپی منجر به بهبود عملکرد شبکه مویرگی چشم ها و همچنین افزایش لایه کلاژن درمال در پوست اطراف چشم می شود. با تزریق مقدار اندکی از گار کربن دی اکسید به ناحیه مورد نظر، جریان خون افزایش یافته و عملکرد مویرگ ها بهبود یافته و تاثثیر ماندگاری بر جریان خون می گذارد. این رنگ آبی جای خود را به رنگ صورتی سالم می دهد. بعد از چند جلسه متوالی، پوست شفاف تر می شود که این تاثیر حداقل 6 ماه باقی می ماند.

کربوکسی تراپی چه تاثیری بر ترک پوست دارد؟

ترک پوست زمانی رخ می دهد که در اثر کشیدگی بیش از حد پوست، کلاژن پوست تخریب شود. کربوکسی تراپی منجر به تشکیل کلاژن جدید و در نتیجه افزایش ضخامت پوست در بهبود وضعیت ظاهری آن می شود که این امر در اثر بازسازی بستر کلاژن رخ می دهد.

کربوکسی تراپی چه تاثیری بر آلوپسی یا ریزش مو دارد؟

کلیه شرایطی که در اثر مشکل در گردش خون ایجاد می شوند از طریق ساخت عروق خونی جدید و بهبود عملکرد مویرگ های خونی که مهمترین مشخصه کربوکسی تراپی است قابل درمان هستند. کربوکسی تراپی همچنین قادر به درمان آرتروز حاد، مشکلات نعوظ، روماتیسم و سندرم رینود است.

آیا کربوکسی تراپی منجر به ذوب شدن چربی ها می شوند؟ آیا باعث گود رفتگی اطراف چشم می شود؟

خیر. از کربوکسی تراپی برای درمان حلقه های سیاه زیر اطراف چشم استفاده می شود و تکنیکی است متفاوت از تکنیکی که برای درمان چربی استفاده می شود. با این حال، مواردی وجود داشته است که با استفاده از این تکنیک خواسته ام چربی زیر چشم ها نیز برطرف شود.

نحوه درمان با کربوکسی تراپی به چه صورت است؟

در این روش برای تزریق گاز کربن دی اکسید از دستگاه های مختلفی استفاده می شود اما اجزای اصلی همواره یکسان هستند. یک مخزن گاز کربن دی اکسید وجود دارد که با لوله پلاستیکی به شیر تنظیم جریان متصل شده است. تنظیم کننده جریان بر اساس سرعتی که توسط پزشک انتخاب شده است سرعت گاز را کاهش می دهد. جریان گاز از شیر تنظیم وارد لوله های استریل که در محل خروجی دارای فیلتر است می شود این فیلتر قبل از ورود گاز به سوزن ظریف که به ط رف دیگر فیلتر وصل شده است هر نوع ناخالصی را می زداید. گاز خالص از طریق سوزن نازک به زیر پوست تزریق می شود.

کربوکسی تراپی چه احساسی ایجاد می کند؟

کربوکسی تراپی هیچ دردی ندارد و تنها احساسی که فرد دارد اندکی عجیب است. با توجه به تفاوت در تکنیک هایی که برای درمان اطراف چشم، ترک پوست، اسکارها و چربی ها به کار می روند، احساس آن با توجه به ناحیه تحت درمان اندکی متفاوت خواهد بود. من معمولا برای تمامی بیماران از کرم های بی حس کننده استفاده می کنم تا حتی در اثر فرو رفتن سوزن احساس ناراحتی نکنند. در حین درمان اطراف چشم، به بیماران می گویم که احتمال تورم پلک پایینی وجود دارد؛ مثل اینکه تمام شب را گریه کرده اند، اما وقتی گاز جذب شد بعد از پنج تا ده دقیقه ناپدید می شود.

درمان ترک پوست و اسکارها نسبتا بدون درد است، زیرا پوست این نواحی دارای توانایی زیادی برای احساس درد نیست. گاهی فشار گاز باعث می شود فرد احساس کند ترک پوست در حال کشیدگی و امتداد است و اندکی احساس خارش کنند، اما مجددا وقتی بعد از گذشت 5 دقیقه گاز جذب شد این حالت از بین می رود. اسکارها یا جای زخم معمولا فاقد احساس درد هستند زیرا در بافت اسکار هیچ اعصابی وجود ندارد.

درمات سلولیت و اندوخته های چربی موضعی در بازوان، شکم و پاها احساس منحصر به فرد خود را دارند. زیرا در این روند میزان زیادی از گاز مستقیما به محل اندوخته چربی تزریق شده و آن را منبسط می کند. وقتی گاز در حال انبساط است، در ناحیه تحت درمان احساس فشار ایجاد می شود به طوریکه گویی از کاف فشار خون سنج استفاده کرده اید و دست شما را می فشارد. به مدت 24 ساعت بعد از درمان در این ناحیه احساس گرما و سوزش وجود خواهد داشت تا اینکه در نهایت گردش خون بهبود یابد.

برای درمان به چند جلسه نیاز دارم؟

ترک پوست زمانی رخ می دهد که پوست بیش از ظرفیت خود کشیده شود. درمان بستگی به میزان شدت و وخامت مشکل دارد. معمولا شش تا دوازده جلسه با فاصله یک هفته نتیجه عالی بر جای می گذارد.

آیا کربوکسی تراپی عوارض جانبی خاصی دارد؟

تنها عارضه جانبی واقعی کربوکسی تراپی احتمال کبودیدر محل تزریق است. معمولا می توان اطراف چشم را بدون برجای ماندن هیچ نشانه ای درمان کرد و اصلا نیازی به استراحت و دوران نقاهت نداشت. کبودی در درمان دست ها و پاها رایج است بنابراین اگر به یک مهمانی دعوت شده اید و تصمیم دارید لباس کوتاه بپوشید کربوکسی تراپی ایده خوبی نخواهد بود.

هر جلسه عادی چقدر زمان می برد؟

به طور میانگین هر جلسه بین پانزده تا سی دقیقه به طول می انجامد.

کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت

سلولیت به برآمدگی های کلفت و ناهموار چربی در ران ها و سرین اشاره دارد که در بیش از 95 درصد از زنان عادی مشاهده می شود. دلایل زیادی برای استعداد زنان برای سلولیت و ندرت آن در مردان وجود دارد. اولا ساختار پوست در مردان متفاوت از زنان است. پوست مردان ضخیم تر بوده و دیواره فیبروزی دارای ارتباط عرضی محکم با بافت های همبند است. زنان دارای پوست نازک تر بوده و هیچ ارتباط عرضی محکمی با بافت های همبند ندارند. زنان لایه های چربی بیشتری نسبت به مردان دارند و لایه چربی زیرپوستی زنان توسط هورمون ها تنظیم می شود و ورزش یا رژیم غذایی تاثیری بر آن ندارند. هورمون زنانه استروژن باعث می شود سلول های چربی اقدام به ذخیره چربی نمایند، در حالیکه هورمون مردانه تستوسترون سلول های چربی را وادار به تجزیه چربی می کنند. بنابراین زنان از نظر ژنتیکی قابلیت بیشتری برای ذخیره سازی انرژی به شکل چربی هستند که در دوران بارداری این انرژی آزاد می شود. همچنین زنان درصد چربی بالاتری در ناحیه پاها، ران ها و شکم دارند و این سلول های چربی در برابر رژیم غذایی و ورزش مقاوم هستند. زیر چربی لایه، لایه ای از بافت های همبند وجود دارد که از کلاژن ساخته شده و دیواره فیبروزی نامیده می شوند. وقتی دیواره فیبروزی آسیب می بیند، سلول های چربی زیرجلدی به ناحیه آسیب دیده منتقل شده و به قطعات کوچک تقسیم می شوند و باعث می شوند پوست رویی آنها چروک و موج دار به نظر برسد.

زنان درمان های مختلفی را برای درمان سلولیت امتحان می کنند که از جمله آنان می توان به کرم ها، درمان های پوستی، ماساژ برای تخلیه لنف ها و غیره اشاره کرد که هیچ یک چندان موثر نیستند زیرا هیچ کدام از این درمان ها قادر به حل مشکل اساسی فیزیولوژیکی که همان گردش خون ضعیف و دیواره کلاژنی آسیب دیده است نیستند. دو روش درمان برای برطرف سازی این مشکلات نویدبخش به نظر می رسند: ترماژ با CL سلولیت و کربوکسی تراپی. کربوکسی تراپی در اصل توسط برزیلی ها برای اهداف زیبایی و جهت از بین بردن بقایای چربی در بالای زانو به کار می رفت، مطالعات نشان می دهند سلول های چربی توسط گاز CO2 پاره می شوند و هیچ آسیبی به پوست و اعصاب وارد نمی شود. بازسازی کلاژن نیز رخ می دهد که به موجب آن پوست ضخیم تر و صاف تر می شود.

­­­­­­­­­­­­­­کدام یک از قسمت های بدن را می توان با کربوکسی تراپی درمان کرد؟

می توان از کربوکسی تراپی برای درمان اطراف چشم، گردن، دست ها، شکم، سرین و پاها استفاده کرد.

کربوکسی تراپی چه مزایایی به همراه دارد؟

علاوه بر افزایش جریان خون اکسیژن دار به محل تزریق، باعث افزایش ساخت کلاژن در پوست می شود که در نتیجه پوست ظاهر جوان تری می یابد.

کربوکسی تراپی چه تاثیری بر حلقه های سیاه اطراف چشم دارد؟

یکی از مهمترین دلایل سیاهی اطراف چشم ضعف در گردش خون است. شبکه مویرگ های پلک پایینی بنا به دلایل مختلفی مسدود می شوند. در شرایط طبیعی، قطرات اشک از چشم ها به بینی سرازیر می شوند اما اگر بنا به دلایلی نظیر آلرژی فصلی، شکستگی بینی و یا انحراف در دیواره بینی انسداد وجود داشته باشد، تخلیه به خوبی صورت نمی گیرد و جریان خون به سمت پلک پایینی کاهش می یابد که منجر به پیدایش نوعی رنگ آبی تیره می شود که معمولا به عنوان درخشش آلرژیک شناخته می شود. عدم اکسیژن رسانی کافی به پوست پلک پایینی باعث می شود این رنگ آبی از طریق پوست نازک چشم مشاهده شود. کربوکسی تراپی منجر به بهبود عملکرد شبکه مویرگی چشم ها و همچنین افزایش لایه کلاژن درمال در پوست اطراف چشم می شود. با تزریق مقدار اندکی از گار کربن دی اکسید به ناحیه مورد نظر، جریان خون افزایش یافته و عملکرد مویرگ ها بهبود یافته و تاثثیر ماندگاری بر جریان خون می گذارد. این رنگ آبی جای خود را به رنگ صورتی سالم می دهد. بعد از چند جلسه متوالی، پوست شفاف تر می شود که این تاثیر حداقل 6 ماه باقی می ماند.

کربوکسی تراپی چه تاثیری بر ترک پوست دارد؟

ترک پوست زمانی رخ می دهد که در اثر کشیدگی بیش از حد پوست، کلاژن پوست تخریب شود. کربوکسی تراپی منجر به تشکیل کلاژن جدید و در نتیجه افزایش ضخامت پوست در بهبود وضعیت ظاهری آن می شود که این امر در اثر بازسازی بستر کلاژن رخ می دهد.

کربوکسی تراپی چه تاثیری بر آلوپسی یا ریزش مو دارد؟

کلیه شرایطی که در اثر مشکل در گردش خون ایجاد می شوند از طریق ساخت عروق خونی جدید و بهبود عملکرد مویرگ های خونی که مهمترین مشخصه کربوکسی تراپی است قابل درمان هستند. کربوکسی تراپی همچنین قادر به درمان آرتروز حاد، مشکلات نعوظ، روماتیسم و سندرم رینود است.

آیا کربوکسی تراپی منجر به ذوب شدن چربی ها می شوند؟ آیا باعث گود رفتگی اطراف چشم می شود؟

خیر. از کربوکسی تراپی برای درمان حلقه های سیاه زیر اطراف چشم استفاده می شود و تکنیکی است متفاوت از تکنیکی که برای درمان چربی استفاده می شود. با این حال، مواردی وجود داشته است که با استفاده از این تکنیک خواسته ام چربی زیر چشم ها نیز برطرف شود.

نحوه درمان با کربوکسی تراپی به چه صورت است؟

در این روش برای تزریق گاز کربن دی اکسید از دستگاه های مختلفی استفاده می شود اما اجزای اصلی همواره یکسان هستند. یک مخزن گاز کربن دی اکسید وجود دارد که با لوله پلاستیکی به شیر تنظیم جریان متصل شده است. تنظیم کننده جریان بر اساس سرعتی که توسط پزشک انتخاب شده است سرعت گاز را کاهش می دهد. جریان گاز از شیر تنظیم وارد لوله های استریل که در محل خروجی دارای فیلتر است می شود این فیلتر قبل از ورود گاز به سوزن ظریف که به ط رف دیگر فیلتر وصل شده است هر نوع ناخالصی را می زداید. گاز خالص از طریق سوزن نازک به زیر پوست تزریق می شود.

کربوکسی تراپی چه احساسی ایجاد می کند؟

کربوکسی تراپی هیچ دردی ندارد و تنها احساسی که فرد دارد اندکی عجیب است. با توجه به تفاوت در تکنیک هایی که برای درمان اطراف چشم، ترک پوست، اسکارها و چربی ها به کار می روند، احساس آن با توجه به ناحیه تحت درمان اندکی متفاوت خواهد بود. من معمولا برای تمامی بیماران از کرم های بی حس کننده استفاده می کنم تا حتی در اثر فرو رفتن سوزن احساس ناراحتی نکنند. در حین درمان اطراف چشم، به بیماران می گویم که احتمال تورم پلک پایینی وجود دارد؛ مثل اینکه تمام شب را گریه کرده اند، اما وقتی گاز جذب شد بعد از پنج تا ده دقیقه ناپدید می شود.

درمان ترک پوست و اسکارها نسبتا بدون درد است، زیرا پوست این نواحی دارای توانایی زیادی برای احساس درد نیست. گاهی فشار گاز باعث می شود فرد احساس کند ترک پوست در حال کشیدگی و امتداد است و اندکی احساس خارش کنند، اما مجددا وقتی بعد از گذشت 5 دقیقه گاز جذب شد این حالت از بین می رود. اسکارها یا جای زخم معمولا فاقد احساس درد هستند زیرا در بافت اسکار هیچ اعصابی وجود ندارد.

درمات سلولیت و اندوخته های چربی موضعی در بازوان، شکم و پاها احساس منحصر به فرد خود را دارند. زیرا در این روند میزان زیادی از گاز مستقیما به محل اندوخته چربی تزریق شده و آن را منبسط می کند. وقتی گاز در حال انبساط است، در ناحیه تحت درمان احساس فشار ایجاد می شود به طوریکه گویی از کاف فشار خون سنج استفاده کرده اید و دست شما را می فشارد. به مدت 24 ساعت بعد از درمان در این ناحیه احساس گرما و سوزش وجود خواهد داشت تا اینکه در نهایت گردش خون بهبود یابد.

برای درمان به چند جلسه نیاز دارم؟

ترک پوست زمانی رخ می دهد که پوست بیش از ظرفیت خود کشیده شود. درمان بستگی به میزان شدت و وخامت مشکل دارد. معمولا شش تا دوازده جلسه با فاصله یک هفته نتیجه عالی بر جای می گذارد.

آیا کربوکسی تراپی عوارض جانبی خاصی دارد؟

تنها عارضه جانبی واقعی کربوکسی تراپی احتمال کبودیدر محل تزریق است. معمولا می توان اطراف چشم را بدون برجای ماندن هیچ نشانه ای درمان کرد و اصلا نیازی به استراحت و دوران نقاهت نداشت. کبودی در درمان دست ها و پاها رایج است بنابراین اگر به یک مهمانی دعوت شده اید و تصمیم دارید لباس کوتاه بپوشید کربوکسی تراپی ایده خوبی نخواهد بود.

هر جلسه عادی چقدر زمان می برد؟

به طور میانگین هر جلسه بین پانزده تا سی دقیقه به طول می انجامد.

مزوتراپی با دستگاه مزوگان

کاربرد بر روی پوست:

بعد از استفاداه از کرم بی حسی، بعد از گذشت 20 الی 30 دقیقه آن را بشویید- CO2 را به ناحیه صورت تزریق کنید (کربوکسی)، سپس دارو را با استفاده از تفنگ تزریق نمایید، محلول را بر روی سطح پوست قرار دهید؛ سپس از MTS استفاه کنید- برای آرامش پوست و کاهش التهاب از پک مخصوص پوست استفاده کنید؛ از کرم احیا کننده استفاده کنید؛ کرم ضد آفتاب بزنید.

کاربرد در ناحیه بدن:

برای اهداف پزشکی CO2 را در ناحیه ای که لازم است چربی آن با استفاده از اسلحه و یا لوله 3 راهه تجزیه شود تزریق کنید؛ بعد از تزریق دستگاه را بردارید.

مزوتراپی با مزوگان چیست؟

مزوتراپی تکنیکی است که از آن برای تزریق ویتامین ها، آنزیم ها، هورمون ها و عصاره های گیاهی برای جوانسازی و سفت سازی پوست و همچنین برطرف سازی چربی اضافه استفاده می شود.

میشل پیستور دکتر فرانسوی این تکنیک را در سال 1952 معرفی کرده است. در ابتدا از این تکنیک برای تسکین درد استفاده می شد. در عرض چند سال این روش در آمریکا و سایر مناطق جهان به روشی رایج و پرطرفدار تبدیل شد.

امروزه از مزوتراپی برای موارد زیر استفاده می شود:

– چربی زدایی در مناطقی نظیر شکم، ران، سرین (کفل)، بالای ران، پاها، بازوان و صورت

– کاهش سلولیت

– برطرف سازی چین و چروک و خطوط

– سفت سازی و کشیدگی پوست شل

– فرم دهی دوباره به بدن

– روشن سازی پوست رنگدانه دار

– درمان آلوپسی، شرایطی که منجر به ریزش مو می شود

در این تکنیک از سوزن های بسیار ریز برای تزریق های متعدد در لایه میانی پوست (مزودوم) استفاده می شود. منطق روش مزوتراپی این است که این روش منجر به بهبود مشکلات زیربنایی مانند گردش خون ضعیف و التهاب که به پوست آسیب می رسانند می شود.

هیچ فرمول استانداردی برای مواد تزریقی در مزوتراپی وجود ندارد. پزشکان معمولا از محلول های مختلفی استفاده می نمایند:

– داروهای تجویزی مانند داروهای گشادکننده عروق و آنتی بیوتیک ها

– هورمون هایی مظیر کالسیتونین و تیروکسین

– آنزیم هایی نظیر کلاژناز و هیالورونیداز

– عصاره های گیاهی

– ویتامین ها و مواد معدنی

هزینه کربکسی تراپی و مزوتراپی

هزینه این روش چقدر است؟

هزینه مزوتراپی وابسته به نوع درمان دریافتی و تعداد جلساتی است که به آن نیاز دارید. در کل هزینه یک جلسه بین 250 تا 600 دلار است. با توجه به اینکه مزوتراپی نوعی روش زیبایی محسوب می شود و از نظر پزشکی و درمانی ضرورت ندارد شرکت های بیمه معمولا هزینه آن را تقبل نمی کنند.

نحوه آماده سازی

برای اجرای این روند چطور باید آماده شد؟

باید از قبل به نزد پزشک مراجعه کنید تا بدانید از این فرآیند درمانی چه انتظاراتی دارید. باید قبل از این روش به مدت یک هفته از مصرف آسپرین (بافرین) و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) پرهیز نمایند. این مسکن ها احتمال خونریزی و کبودی در حین مزوتراپی را افزایش می دهند.

روش اجرا

در جلسه درمان چه اتفاقی رخ می دهد؟

در خلال جلسه می توانید بنا به اختیار خود از داروی بی حسی بر روی پوست خود استفاده کنید یا نکنید. در این روند با استفاده از سوزن های کوتاه و مخصوصا چند تزریق انجام می شود. ممکن است سوزن به یک تفنگ مکانیکی متصل باشد تا تزریق های متعددی در یک ردیف انجام شوند.

تزریق ها ممکن است در اعماق متفاوتی انجام شوند- از 1 تا 4 میلیمتر در سطح پوست- که بستگی به شرایط درمانی شما دارد. ممکن است پزشک سوزن را به صورت زاویه دار وارد پوست نماید و یا اینکه در حین تزریق دست خود را به سرعت تکان دهد.و یا از ویبراتا استفاده کنند در هر تزریق تنها یک قطره از محلول وارد پوست می شود.

شاید برای دستیابی به نتایج مورد نظر به جلسات متعددی از مزوتراپی با مزوگان نیاز داشته باشید. همچنین باید انتظار مراجعه مکرر شامل 3 تا 15 جلسه به نزد پزشک را داشته باشید. در ابتدا تزریق ها به صورت هر 7 تا 10 روز یکبار انجام می‌شود. اگر روند بهبود پوست آغاز شود درمان به صورت هر دو هفته یکبار و یا یک بار در ماه انجام می شود.

اثربخشی این روش تا چه حد موثر است؟

نمی‌توان گفت مزوتراپی با مزوگان تا چه حد مؤثر است زیرا در روند درمان از مواد و روش‌های بسیار متفاوتی استفاده می‌شود. در همین راستا چند مطالعه برای بررسی این تکنیک انجام شده است و اغلب این مطالعات تعداد بسیار اندکی از افراد را مورد بررسی قرار دادند.

مطالعاتی که در مورد مزوتراپی انجام شده اند گویای آن هستند که این روش برای جوان سازی پوست چندان مؤثر نیست. در یک مطالعه در سال 2012 بر روی شش نفر که به مدت شش ماه تحت درمان قرار گرفته بودند معلوم شد که چین و چروک‌های پوست آنها بهبود چندانی نیافته است. در یک مطالعه دیگر در سال 2008 بر روی 20 زنی که برای فرم دهی به بدن تحت مزوتراپی قرارر گرفته بودند هیچ نشانه ای مبنی بر کاهش سایز ران مشاهدت نشد.

مزوتراپی با مزوگان mcure carbomeso در مقایسه با لیپوساکشن

مقایسه مزوتراپی با لیپوساکشن

حقایق کلی:

1- لیپوساکشن به صورت دائم چربی‌های بخش هایی مانند شکم، ران و کمر را از بین می برد.

2- میزان موفقیت مزوتراپی برای از بین بردن چربی‌ها چندان مشخص نیست.

3- هزینه یک جلسه مزوتراپی بیشتر از یک جلسه لیپوساکشن است، اما برای دستیابی به نتایج مورد نظر خود به 10 جلسه و یا بیشتر نیاز خواهید داشت.

مزوتراپی جایگزینی برای لیپوساکشن است که در این روش برای زدایش چربی های ناخواسته به جراحی نیاز نداریم.

لیپوساکشن منجر به زدایش چربی از مناطقی مانند شکم، ران و کمر می شود. متخصصین جراحی برای اجرای این روش لوله پلاستیکی ظریفی را از طریق برش‌های کوچکی که بر روی پوست ایجاد شده است به درون بدن هدایت می‌کنند و با استفاده از دستگاه مکش جراحی، چربی ها را به بیرون می کشند. لیپوساکشن تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

اگرچه لیپوساکشن برای از بین بردن دائمی چربی ها مؤثر است، اما دوران نقاهت و بهبودی کامل به مدت بیش از شش هفته به طول می انجامد. این روش با مخاطراتی نظیر آسیب به عروق و رگهای خونی، فرم دهی نامنظم و نامتقارن به پوست، خونمردگی و عفونت همراه است. لیپوساکشن روشی گران است. در سال 2016، متوسط هزینه این عمل برابر 3.200 دلار بود.

مزوتراپی به اندازه لیپوساکشن تهاجمی نیست. در این روش نیازی به ایجاد برش نیست. هزینه هر جلسه بین 250 تا 600 دلار است که بسیار کمتر از لیپوساکشن است. با این حال برای دستیابی به نتیجه مطلوب به 10 جلسه یا بیشتر نیاز خواهیم داشت.

میزان موفقیت مزوتراپی در از بین بردن چربی ها چندان مشخص نیست. در واقع مطالعات کافی برای بررسی کارآیی آن انجام نشده است و روش هایی که مورد استفاده قرار بگیرند بر اساس محل مورد نظر متفاوت هستند.

تزریق لیپولیز روش دیگری از درمان های غیر تهاجمی است که شباهت زیادی به مزوتراپی دارد. اصطلاح مزوتراپی و تزریق لیپولیز معمولا مترادف با هم و به جای هم به کار می روند و این در حالی است که تفاوت جزئی بین آنها وجود دارد.

در حین تزریق لیپولیز، پزشک فسفاتیدیلکولین و دئوکسی کولات را به درون لایه چربی زیر پوست تزریق می کند تا چربی تجزیه شود. همانند مزوتراپی شواهد اندکی در مورد موفقیت تزریق لیپولیز وجود دارد.

جامعه جراحان پلاستیک امریکا برای از بین بردن چربی ها، مزوتراپی و یا تزریق لیپولیز را توصیه نمی کنند. به اعتقاد آنها مطالعات کافی برای تایید کارآیی این درمان ها انجام نشده است.

عوارض جانبی مزوتراپی

این روش چه مخاطرات و عوارض جانبی دارد؟

افرادی که تجربه مزوتراپی دارند معتقدند اگر این روش توسط درمانگر با تجربه انجام شود مخاطرات آن کمتر خواهد بود.

عوارض جانبی این روش عبارتنداز:

 •  حالت تهوع
 • درد
 •  حساسیت
 •  تورم
 •  خارش
 • کبودی و خونمردگی
 •  برآمدگی در محل تزریق
 •  لکه های تیره بر روی پوست
 • جوش
 • عفونت
 •  اسکار یا جای زخم

روند بهبود

روند ریکاوری به چه صورت است؟

با توجه به اینکه مزوتراپی روشی غیر تهاجمی است، دوران نقاهت وجود ندارد. بسیاری از افراد می توانند بلافاصله بعد از این روش فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرند. برخی به دلیل التهاب و درد در محل تزریق به چند روز استراحت نیاز خواهند داشت.

جمع بندی

مزوتراپی درمانی نوید بخش برای از بین بردن چربی های ناخواسته و فرم دهی به بدن است. با این حال ایمنی و کارآیی آن هنوز اثبات نشده است. بسیاری از مطالعاتی که تا کنون انجام شده اند به بررسی تاثیر مزوتراپی بر درد پرداخته اند- و نه برای درمان زیبایی.

مزوتراپی به عنوان یک روش درمانی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید نشده است اما بسیاری از اجزای آن توسط FDA برای درمان مشکلات دیگر تایید شده است. مواردی که مورد تایید FDA قرار گرفته اند می توانند برای مزوتراپی نیز استفاده شوند. این امر به منزله استفاده غیر از برچسب از موارد تایید شده است.

درمانگران هیچ فرمول استانداردی برای اجرای مزوتراپی ندارند. این بدین معنی است که روشی که پزشک شما به کار می برد ممکن است کاملا متفاوت از یک پزشک دیگر باشد. اگر به دنبال اجرای مزوتراپی هستید، بهتر است به پزشک مجاز که تجربه کافی در این حوزه دارد مراجعه کنید. این کار باعث کاهش عوارض جانبی می شود.

درمان ریزش مو توسط مزوگان

آیا می توان از مزوتراپی برای درمان ریزش مو استفاده کرد؟

از مزوتراپی علاوه بر درمان چین و چروک و از بین بردن چربی های اضافه بدن، برای درمان آلوپسی یا ریزش مو استفاده می شود. در این روش درمانی عصاره های گیاهی، ویتامین ها و یا داروهایی نظیر فیناسترید و مینوکسیدیل به دور سر تزریق می شوند.

افرادی که از بابت ریزش مو تحت مزوتراپی قرار گرفته اند معتقدند:

– این روش منجر به تنظیم مشکلات هورمونی در اطراف فولیکول مو می شود.

– مواد مغذی را به مو ها می رساند.

– باعث بهبود گردش خون می شود.

با این حال همانند هر زمینه مصرف مزوتراپی، شواهد اندکی در مورد کارآیی آن برای ریزش مو وجود دارد. در این مطالعات معلوم شده است بسیاری از موادی که تزریق می شوند منجر به رویش مجدد مو نمی شوند. تنها شواهد اندک در مورد اثربخشی فینسترید و مینوکسیدیل وجود دارد.

جوانسازی و شاداب سازی صورت با مزوتراپی صورت

وقتی خستگی ناشی از استرس باعث کمرنگ شدن روشنی و شفافیت طبیعی پوست می شود می توانید از مزوتراپی صورت استفاده کنید؛ این روش شادابی و سفتی پوست صورت را دوباره به شما بر می گدارند. این درمان بسیار پرطرفدار است و هزینه آن متوسط است چرا که این روش به جلسات متعددی نیاز دارد.

منظور از مزوتراپی چیست؟

این روش درمانی شامل تزریق مواد مغذی به زیر پوست است که منجر به شادابی و جوانی پوست می شود و از پیری پوست چلوگیری می کنند. افزون بر این، این روش درمانی علاوه بر جوانسازی دوباره پوست منجر به سفتی، افزایش انعطاف پذیری و کشش و حالت ارتجاعی پوست صورت می شود.

این مواد منحصر به فرد دارای تاثیری مشابه با کرم های مغذی هستند که با مرطوب کننده ترکیب شده اند، اما وقتی به صورت مستقیم به درون پوست تزریق می شوند تاثیر آن بیشتر است. به طور خلاصه، مزوتراپی صورت شامل تزریق ویتامین ها و سایر مواد مغذی به پوست صورت است که به فرد ظاهر جوان تر و سالم تر می بخشد.

در مزوتراپی صورت مواد تزریق شده حاوی چه هستند؟

به طور کلی این مواد از آنتی اکسیدان ها، آمینو اسید ها، ویتامین ها و مواد معدنی تشکیل شده اند. این مواد برای آبرسانی و تغذیه سلول های پوست و تقویت کلاژن سازی ضروری هستند.

با این حال مواد دیگری نیز وجود دارد که از جمله آنان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– اسید هیالورونیک: ماده ای است که به صورت طبیعی در بدن وجود دارد و مانند نوعی اسفنج مولکولی عمل می کند، وزن آن هزاران بار در اثر ترکیب با آب بیشتر می شود و منجر به آبرسانی پوست شده و به آن ظاهر سالم تر می بخشد.

– وقتی اسید هیالورونیک در خلال سالها کاهش می یابد، پوست شکننده تر و نازک تر شده و چین و چروک های ریزی ظاهر می شود و بافت پوست از بین می رود. وقتی در مزوتراپی از این مواد استفاده می شود پوست از سمت داخل آبرسانی می شود.

– دی اتیل آمینو اتانول: این ماده نقش تثبیت کننده و آنتی اکسیدان را در غشای پلاسمای سلول ایفا کرده و از پوست در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کند.

نحوه اجرای مزوتراپپی صورت

این روش بسیار ساده است. طی این روش ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها به زیر پوست تزریق می شوند. این فرآیند 15 تا 20 دقیقه به طول می انجامد.

در کل برای دستیابی به بهترین نتیجه، 8 تا 14 جلسه مورد نیاز است. نگهداری و حفظ درمان بر اساس نوع پوست و سن فرد متغیر است. در کل جلسات به صورت یک هفته در میان برگزار می شوند و نتایج تا جلسه بعدی که حداقل در بار در سال است باقی می ماند.

مزایای این روش درمانی چیست؟

به طور خلاصه، می توان گفت مهمترین مزایای مزوتراپی صورت به شرح زیر هستند:

– چهره سالم تر و جوان تر.

– از همان جلسه اول تغییراتی در ظاهر پوست صورت مشاهده شده و پوست مرطوب تر به نظر می رسد.

– پوست حالت یکنواخت تر و روشن تری می یابد.

یکی دیگر از مهمترین مزایای مزوتراپی صورت این است که نیازی به بی هوشی وجود ندارد که این باعث کاهش احتمال عوارض جانبی می شود. این روش کاملا بدون درد بوده و نیازی به ریکاوری و طی دوران نقاهت ندارد.

آیا مزوتراپی صورت دارای مخاطرات ثانویه است؟

همانند هر روش درمانی دیگری باید بگوییم بله. اما این عوارض جانبی بسیار خفیف بوده و به مدت کوتاهی باقی می مانند. این عوارض معمولا در محل تزریق مشاهده می شوند و به نوع تکنیک مورد استفاده و همچنین مواد استفاده شده وابسته می باشد.

از میان عوارض جانبی می توان به درد خفیف اشاره کرد که البته این احساس درد وابسته به نوع سوزنی است که استفاده شده است. همچنین این روش منجر به تورم موضعی و یا کبودی کوچک در محل تزریق می شود. ممکن است آلرژی نیز رخ دهد.

هر چند این اتفاق نادر است اما احتمال شکستن سوزن در اثر حرکت بیمار وجود دارد. همچنین ممکن است در اثر کم تجربگی درمانگر سوزن بشکند.

این عوارض جانبی موقتی بوده و به مدت 2 تا 3 روز مشاهده می شوند. یکی دیگر از عوارض جانبی نادر ظهور عفونت های باکتریایی محیطی در سطح پوست است. این اتفاق ممکن است جدی باشد اما راه حل دارد. اگر این عوارض جانبی را تجربه کردید باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

آیا مزوتراپی راه حلی نهایی و دائمی بر علیه پیری است؟

خیر. همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، لازم است حداقل 2 بار در سال جلسات درمانی تکرار شوند. علاوه بر این بعد از هر جلسه باید مراقبت بیشتری از پوست به عمل آید، فرد نباید به محل خیس و مرطوب برود و خود را در برابر حرارت بالا و یا به صورت مستقیم در معرض نور خورشید قرار ندهد و از استخر شنا، ساحل، سونا و غیره پرهیز نماید.

استفاده از کرم های مرطوب کننده و کرم های تغذیه کننده را برای مراقبت از پوست فراموش نکنید. این خود روشی عالی برای تکمیل فرآیند جوانسازی پوست صورت است؛ به عنوان مثال کرم های BellaVai عالی هستند. این کرم ها از مواد کاملا طبیعی ساخته شده و مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی را که برای حفظ جوانی و سلامت پوست ضروری هستند تامین می کند.

مزوتراپی-مزولیفت

پرسازی هدفمند چین و چروک ناشی از خشکی پوست با اسید هیالورونیک فاقد اتصال عرضی

درمانی آسان، پیشگیرانه و جوان کننده از درون پوست

مزوتراپی کلاسیک نوعی روش درمان پوست است که از درون به بیرون انجام می شود. هدف این درمان بهبود کیفیت کلی پوست، بهبود ظاهر پوست است. دقیقا به همین دلیل است که مزوتراپی برای درمان خطوط ریز، پوست خسته و کدر و یا ترمیم آسیب های جزئی که در اثر مصرف سیگار و نور خورشید ایجاد شده اند توصیه می شود. مزتراپی نوعی روش مقابله با پیری عادی است.

چرا در درمان مزوتراپی از هیالورونیک اسید استفاده می شود؟ آیا می توان از سایر مواد فعال استفاده کرد؟

اسید هیالورونیگ به صورت طبیعی درون بدن ایجاد می شود و منجر به تحریک فرآیند احیای سلولی شده و آب ذخیره می کند. این کار باعث احیای، جوانسازی و ترمیم پوست می شود. عوامل زیادی برای خستگی و کدر شدن پوست وجود دارد که از جمله انان می توان به فرآیند پیری و استرسورهای زندگی روزمره اشاره کرد. به مرور زمان، بدن ما اسید هیالورونیک کمتری تولید می کنند و پوست حالت ارتجاعی و کشسانی خود را از دست می دهد، شل و تیره شده و خسته به نظر می رسد. این مسئله بیشتر در صورت، گردن و دست ها مشهود است چرا که این مناطق بیشتر در معرض نور خورشید، فعالیت فیزیکی و سایر تاثیرات محیطی قرار دارند. در خلا فرآیند پیری طبیعی، بدن دیگر قادر به تامین مواد مغذی مهم برای جوانسازی پوست نیست. در چنین شرایطی مزوتراپی به عنوان یک درمان حمایتی یا پیشگیرانه مطرح شده و کلیه مواد مورد نیاز برای کمک به احیای پوست را تامین می نماید.

مولفه های فعال که توسط دکتر استروم به کار رفته اند به صورت انفرادی برای بیمار انتخاب نشده اند، بلکه به نحو بهینه با نیازهای خاص مناطق پوستی مختلف همتاسازی شده اند و بر اساس آن ترکیب مورد نظر انتخاب شده است. به همین دلیل ما در دکتر استرام از انتخاب شخصی مولفه های فعال استفاده می کنیم. به عنوان مثال برای ناحیه حساس چشم ما از موادی استفاده می کنیم که منحصرا منجر به مرطوب سازی و احیای پوست ظریف اطراف چشم می شوند.

مزوتراپی چند نوع است؟

در کلینیک ما در Dusseldorf دو نوع مزوتراپی وجود دارد. روش اول شامل مزولیفت با دسترسی عمقی است که به صورت اختصاصی برای درمان خطوط و چین و چروک ناشی از خشکی بیش از حد اجرا می شود و طی آن اسید هیالورونیک بدون اتصال عرضی (که در ترکیب با پروتئین های خود بدن نیز وجود دارد) به درون لایه های عمقی پوست تزریق می شود. روش دوم شامل درمان میکرونیدلنیگ با طیف گسترده است که طی آن کل صورت با استفاده از مزوپن مرطوب می شود؛ مزوپن حاوی سرم غنی شده با اسید هیالورونیک است. مشاوره با دکتر استرام و یا متخصص زیبایی کریستینا بروکاس اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب بهترین روش درمانی را در اختیار شما قرار می دهد.

مزوتراپی- درمانی برای بهبود کیفیت پوست

انتخاب مولفه های فعال که در مزوتراپی استفاده می شوند بر پایه ترکیب نوآورانه مواد مغذی متفاوت و مولفه های فعال استوار هستند که به صورت انفرادی برای شخص بیمار و با هدف مراقبت از پوست در برابر پیری سلولی، آسیب ناشی از نور فرابنفش و رادیکال های آزاد انتخاب می شوند. ظاهر کلی پوست بهبود می یابد، خطوط ریز کمرنگ تر شده و تولید کلاژن و فرآیند ترمیم آغاز می شود. پوست درمان شده ارتجاعی تر بوده و حالت انعطاف پذیری خود را باز می یابد و بهتر از قبل قادر به حفظ رطوبت خود است. با استفاده از اسید هیالورونیک به عنوان ماده اصلی که با سایر مواد مهم دیگر تکمیل شده است، مزوتراپی بیشترین میزان رطوبت را برای پوست به ارمغان آورده و فرآیند ترمیم سلولی را تحریک می کند. برای دستیابی به بهترین نتایج روند ترمیمی شش هفته ای توصیه می شود. مزولیفت نیز باید هر دو ماه یکبار انجام شود.

به نزد چه کسی باید مراجعه کرد … دکتر فرانسس پرنا-جونز

مزوتراپی سنتی شامل مجموعه ای از آنتی اکسیدان ها و ویتامین هایی است که با استفاده از مزوگان به درون پوست تزریق می شوند. نتیجه آن فوری بوده-دوران نقاهت ندارد- و ظاهر سالم و براق پوست به مدت چندین هفته باقی می ماند. با این حال، دکتر فرانسس پرنا-جونز با استفاده از اسید هیالورونیک برای چاق کردن صورت این درمان را یک قدم جلوتر برده است. برخلاف مزوتراپی که صرفا لایه درم پوست مورد هدف قرار می گیرد (لایه زیر سطح پوست)، مزوتراپی عمیق دکتر پرنا جونز به لایه درم که حجم زیادی از آن از بین رفته است نفوذ می کند. در حالیکه این روش درمانی اندکی باعث ناراحتی بیمار می شود و ممکن است اندکی کبودی و خونمردگی ایجاد شود، اما نتیجه ان این است که پوست طبیعی تر به نظر رسیده و نتایج به مدت طولانی تری باقی می ماند.

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی روشی ایمن و موثر برای بهبود ظاهر شرایط مختلفی است که ظاهر پوست را تحت تاثیر قرار داده اند. می توان با استفاده از ترکیبی از مواد دارویی و طبیعی شامل ویتامین C به سرعت تَرَک پوست و اختلالات رنگدانه ای پوست مانند ملاسما را کاهش داد.

مزوتراپی روشی غیر جراحی و غیر تهاجمی است که از سال 1952 برای درمان مشکلات پوستی به کار می رود. این روش هیچ ناراحتی ایجاد نمی کند و نیازی به استراحت و دوران نقاهت ندارد بنابراین می توان بلافاصله بعد از درمان فعالیت روزمره خود را آغاز کرد.

مزوتراپی برای ملاسما/تغییر رنگ پوست

ملاسما شرایطی است که طی آن رنگدانه های پوست افزایش می یابند. این اتفاق بیشتر در پوست مردم آسیایی مشاهده می شود و مناطقی همچون گونه ها، گیجگاه، پیشانی و بالای لب را درگیر می کند. طی آن لکه های قهوه ای رنگ در پوست ظاهر می شود که باعث زشتی و کاهش اعتماد به نفس فرد می شوند.

دلایل ملاسما به طور 100 درصد مشخص نیستند. تصور می شود تعدادی از عوامل مانند نور خورشید، درمان های هورمونی مانند ضد بارداری، لوازم آرایش و برخی داروها باعث بروز آن می شوند. اغلب درمان های پوستی برای ملاسما موثر نیستند- درمان با لیزر باعث وخامت این شرایط می شود.

در یک مطالعه در کره معلوم شد که افراد مبتلا به ملاسما واکنش خوبی به مزوتراپی نشان می دهند. کلیه افراد تحت آزمون بعد از 6 جلسه بهبود یافته بودند که وضعیت ظاهری پوست آنها بیش از 43 درصد بهبود یافته بود.

تاثیر مزوتراپی با مزوگان بر ملاسما

روش مزوتراپی برای درمان ملاسما و سایر مشکلات تغییر رنگ پوست اجرا می شود که طی آن تزریق میکرو به ناحیه آسیب دیده پوست انجام می شود. این موثرترین روش برای درمان این مشکل است و نتایج سریعی به دنبال دارد. این روش اگر همراه با لایه برداری اجرا شود موثرتر است اما می توان هر دو روش را جداگانه اجرا نمود.

محلول آن شامل ترکیبی از گلوتاسیون و ویتامین سی است که منجر به کاهش آسیب در سلول های اپیدرمال و تحریک ساخت کلاژن و روشن تر شدن پوست می شود.

من به چند جلسه درمانی نیاز دارم؟

جلسات هفتگی هستند و بیماران برای درمان ملاسما به هفت جلسه درمانی نیاز دارند. قبل از آغاز درمان باید محصول ویژه ای بر روی پوست مصرف شود تا پوست برای لایه برداری و دستیابی به بهترین نتایج آماده شود.

مزوتراپی برای ترک پوست

ترک پوست همان اسکارهای زیرپوست هستند که عمدتا در اثر بارداری و یا افزایش و کاهش وزن ایجاد می شود. این پدیده هم در مردان و هم در زنان تمامی نژادها و تمام انواع پوست مشاهده می شود. ترک پوست از نظر زیبایی تاثیر منفی دارد و باعث کاهش اعتماد به نفس افراد می شود.

مزوتراپی روشی سریع و موثر برای بهبود ظاهر پوست ترک خورده و بازیابی اعتماد به نفس می باشد.

 مزوتراپی چه تاثیری بر درمان ترک پوست دارد؟

مزوتراپی با ترکیبی از موادی که به صورت طبیعی در بدن تولید می شوند ترک پوست را درمان کرده و منجر به بهبود و جوانسازی پوست می شود. مهمترین ترکیبات شامل پنی وورت یا قدح مریم که منجر به ترمیم و بهبود پوست می شود، دکسپانتنول و الاستین که به جوانسازی پوست کمک می کنند و سیلیکون ارگانیک است که پوست برای شکل دهی و محکم سازی فیبرهای کلاژنی خود به آن نیاز دارد.

چندجلسه درمانی مورد نیاز است؟

جلسات درمان معمولا به صورت دو هفته یکبار برگزار می شوند و بیماران برای درمان ترک پوست معمولا به 6 جلسه نیاز دارند. برای درمان ترک پوست به هیچ روش آماده سازی پوست نیاز نداریم.

لایه بردارهای شیمیایی

لایه بردارهای شیمیایی تکنیکی برای درمان پوست هستند که برای بهبود و هموار سازی بافت پوست صورت استفاده می شوند.

محلولی شیمیایی متشکل از اسید گلیکولیک، اسید سیتریک، لاکتیک اسید، کوجیک اسید و سالیسیک اسید به درون سلول های مرده و سطحی پوست نفوذ کرده و آنها را لایه برداری می کنند.

ما قبل از مزوتراپی از لایه بردارهای شیمیایی برای زدایش سلول های مرده پوست، بهبود جذب محصولات توسط پوست استفاده می کنیم. همچنین این لایه بردارها باعث افزایش اثر مزوتراپی می شوند. پوستی که دوباره رشد می کند نرم تر، شفاف تر و با چین و چروک کمتری نسبت به پوست قدیمی است.

برای لایه برداری به چند جلسه نیاز داریم؟

لایه برداری شیمیایی را می توان هر دو تا پنج هفته یکبار انجام داد و سه تا پنج لایه برداری برای رسیدن به نیتجه مطلوب ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *