منظور از کربوکسی تراپی چیست؟

دستگاه کربوکسی تراپی روشی است که در آن از کربن دی اکسید برای برطرف سازی ترک پوست و اسکارها (جای زخم) و همچنین پرسازی پوست استفاده می شود. در این فرآیند کربن دی اکسید به روش میکرو دقیقا زیر سطح پوست تزریق می شود. تصور بر این است که این روند منجر به تحریک گردش خون و تولید کلاژن می شود که نتیجه نهایی آن بهبود وضعیت ظاهری پوست است. پیری باعث می شود مویرگ ها قابلیت خود را از دست داده و راکد شوند که در نتیجه گردش خون کاهش می یابد. این کار باعث محرومیت سلول ها از اکسیژن و توقف توانایی تکثیر سلولی می شود. تزریق کربن دی اکسید باعث می شود بدن تصور کند با کمبود اکسیژن مواجه شده شده است و در واکنش به آن جریان خون را افزایش دهد. این کار منجر به هدایت اکسیژن و مواد مغذی به ناحیه تحت درمان می شود که در نهایت شاهد ترمیم و احیای سلولی خواهیم بود.

نحوه عملکرد کربوکسی تراپی به چه صورت است؟

کربن دی اکسید گازی است نامرئی و بی بو که در هوایی که اشتنشاق می کنیم وجود دارد؛ در خلال این روش درمانی کربن دی اکسید با استفاده از سوزن های ریز به زیر پوست تزریق می شود. بر اساس مطالعات انجام شده، کربن دی اکسید در بافت های مجاور پخش شده و باعث اتساع رگهای خونی می شود.

رگهای عریض تر خون بیشتری تامین می کنند و بدین ترتیب اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به ناحیه تحت درمان منتقل می شود.

شواهد نشان می دهند کربن دی اکسید سلول های چربی را منبسط کرده و باعث مرگ آنها می شود؛ در واقع اکسیژن اضافه باعث از بین رفتن مایعی می شود که بین سلول ها ایجاد شده است و بدین ترتیب پوست کلاژن بیشتری تولید می کند.

به گفته پژوهشگران، نتیجه نهایی سلول های چربی کمتر و محکم تر و پوست جوان تر است. مطالعات پزشکی از دیرباز نشان داده اند که کربون دی اکسید باعث تحریم جریان خون می شود. از دوران Thirties در فرانسه از این روش برای درمان بیماران مبتلا به گردش خون ضعیف، سرخرگ های مسدود و مشکلات قلبی استفاده می شد. اخیرا مطالعات دانشگاه سیانا در ایتالیا نشان داده اند که کربوکسی تراپی برای زیبا سازی پوست و کاهش چربی موثر است.

آیا کربوکسی تراپی آسیب رسان است؟

هر تزریق احساسی مانند گزش تیز ایجاد می کند و میزان درد آن مشابه با الکترولیز است. درمانگران بر این باور هستند که این روش به مراتب دردناک تر از سایر درمان های سلولیت است اما تاثیر آن بهتر و قوی تر است.

نتایج کربوکسی تراپی چه زمانی نمایان می شوند؟

بعد از یک جلسه درمان تفاوت قابل مشاهده است اما دوره درمان بین چهار تا شش جلسه توصیه می‌شود. هر جلسه به مدت 40 دقیقه به طول می‌انجامد. اگر ترک‌های پوستی اخیراً ایجاد شده باید یک بار در هفته و به مدت پنج تا شش جلسه درمان شوند؛ اگر این ترک ها قبلا ایجاد شده‌اند، درمان باید به صورت یک بار در ماه به مدت پنج تا شش جلسه انجام شود.

مروری بر کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی به مصرف جلدی و زیرجلدی گاز کربن دی اکسید با هدف درمانی اطلاق می شود. کربوکسی تراپی در سال 1932 در Royal Spas فرانسه با هدف درمان بیماران مبتلا به بیماری انسداد شریان محیطی معرفی شد. در آمریکای جنوبی و اروپا، کربن دی اکسید تراپی برای درمانی ترک پوست، سلولیت و اسکارهای هیپرتروفیک به کار می رود و نتیجه بسیار موثری دارد. مطالعات نشان داده اند که کربوکسی تراپی منجر به بهبود حالت کشسانی پوست، بهبود گردش خون، تحریک ساخت کلاژن، بهبود وضعیت ظاهری پوست و رفع چین و چروک و خطوط چهره می شود و اندوخته های چربی موضعی را از بین می برد. کربن دی اکسید یکی از مواد طبیعی است. ما اکسیژن را طی عمل دم فرو برده و کربن دی اکسید بیرون می دهیم. گیاهان کربن در اکسید را گرفته و در عوض اکسیژن می دهند. کربوکسی تراپی هیچ خطر یا تهدیدی ندارد.

ابزارهای مکانیکی کربوکسی تراپی

کربن دی اکسید همواره در جسم ما وجود دارد. ما اکسیژن را فرو برده و کربن دی اکسید بیرون می دهیم. گیاهان کربن دی اکسید را فرو برده و اکسیژن بیرون می دهند. کربن دی اکسید می تواند نشانه ای مبنی بر گردش خون ضعیف در بدن باشد. کلیه سلول های بدن صرف نظر از وظیفه ای که بر عهده دارند (سلول های قلب، سلول های مغز، سلول های پوست) کربن دی اکسید را به عنوان ماده زاید دفع می کنند. کربن دی اکسید “هزینه انجام کار” هر سلول در بدن است. بنابراین ما اکسیژن را وارد شش ها می کنیم، گلبول های قرمز خون اکسیژن موجود در شش ها را دریافت کرده و آن را به سمت بافت های بدن منتقل می کنند تا اینکه با ناحیه ای مواجه شوند که در آن فعالیت زیادی وجود دارد و در نتیجه میزان کربن دی اکسید بیش از حد معمول است. وقتی گلبول های قرمز خون با مقادیر بالای کربن دی اکسید مواجه شدند، ساختار خود را تغییر داده و مولکول های اکسیژن را آزاد و کربن دی اکسید را اخذ می کنند تا از طریق شش ها به بیرون فرستاده شود. در واقع با تزریق مقداری از گاز کربن دی اکسید در زیر سطح پوست، میزان گردش خون در ناجیه مورد نظر افزایش می یابد. حلقه های سیاه اطراف چشم، سلولیا و ترک پوست همگی حاکی از گردش خون ضعیف هستند.

لیزا آ. زدیکان جراح ارشد و مدیر مرکز پزشکی زیبایی Precision در شهر نیویورک است. وی جراح پلاستیک چشمی است که آموزش های لازم در مورد تکنیک های پیشرفته برای جوانسازی صورت به روش غیر تهاجمی را دریافت نموده است. دکتر زدیناک از جمله اولین پزشکانی است که کربوکسی تراپی را در آمریکا معرفی نموده و همچنان در صدد طراحی پروتکل های درمانی نوین برای استفاده از کربوکسی تراپی جهت جوانسازی صورت، درمان ترک پوست و فرم دهی به بدن است. وی اولین راهنمای کاربردی برای جوانسازی پلک را در آمریکا نوشته و منتشر نموده است. دکتر زدیناک ویراستار افتخاری زبان انگلیسی  است- منبع بین المللی برای پزشکان و بیماران جهت تبادل تجربه و مهارت در حوزه در حال پیشرفت زیبایی. دگتر زدیناک به تازگی تکنیک کربوکسی تراپی کره ای mcure را در Manhattan Clintele اجرا نموده است. Co2Touch جریان مستمری از گازی را که به آرامی تحت حرارت قرار گرفته است ارائه می دهد که می توان جریان گاز را بر اساس راحتی و امنیت بیمار تنظیم نمود. دکتر زدیناک اولین پزشک در نیویورک است که از کربوکسی ترا