مقالات

نحوه استفاده از ماسک های ورقه ای

چگونه از ماسک ورقه‌ای استفاده کنیم؟

استفاده از ماسک، راهی لذت‌بخش و آرامش‌بخش برای بهبود پوست است. با وجود انواع گوناگونی از ماسک‌ها، ماسک ورقه ای به خاطر استفاده آسان، بین مردم محبوبیت خاصی دارد. این ماسک‌ها، از پارچه‌ای شبیه به حالت صورت درست شده و قسمت‌های قرار گرفتن چشم و بینی و دهان را بریده‌اند و به مایعی مغذی و یا اسانسی آغشته کرده‌اند. این پارچه مانند مانعی، از خروج مواد مغذی جلوگیری کرده و باعث تاثیر حداکثری ماسک می‌شود. اگر مایل به استفاده از این نوع ماسک هستید، باید نوع پوست خود را مشخص کنید و بر اساس آن ماسک را انتخاب کرده و بر طبق راهنمایی‌های زیر از آن استفاده کنید.

بخش 1: انتخاب ماسک

1- ماسکی با ترکیبات طبیعی انتخاب کنید.

بهتر است که برای انتخاب ماسک، به ترکیباتش هم توجه کنید. مواد طبیعی برای هر نوع پوستی بهترند و تاثیرگذاری بیشتری دارند. ماسکی را انتخاب کنید که کلمه "ارگانیک" بر روی آن حک شده و عصاره‌های کیوی و یا آلوئه ورا دارد.

از ماسک‌هایی که رنگ‌های مصنوعی، پارابن یا روغن‌های معدنی دارند، استفاده نکنید؛ زیرا به پوست آسیب می‌رسانند.

آلوئه ورا خاصیت پاکسازی و مرطوب‌کنندگی دارد که جای زخم را بهبود می‌بخشد، آکنه را کاهش داده و از پیری جلوگیری می‌کند. کیوی هم پوست را صاف و سفت می‌کند.

2- پوست خشک را با مرطوب کردن، بهبود می بخشد

مرطوب کننده‌ها، باعث آبرسانی به منافذ شده و خطوط پوست را کاهش می دهند. از ماسک ورقه ای که مرطوب کننده هایی مثل هیالورونیک اسید، بوتیلین گلیکول و گلیسیرین استفاده کنید تا از پوسته پوسته شدن پوستتان خلاص شوید.

3- آکنه ها را با ماسک عصاره ی حلزون از بین ببرید.

این راه‌حل برای افرادی که آکنه دارند، بسیار مناسب است؛ زیرا به آبرسانی پوست کمک کرده و پوست آسیب دیده را نرم و درمان می‌کند. اگر جایی از پوست‌تان باز شده، ماسک های ورقه ای ژلی تاثیرگذارتر از ماسک های ورقه ای پنبه ای معمولی، برای رفع مشکل هستند. عصاره‌ی حلزون، برای افرادی که پوست معمولی دارند، مناسب است.

4- برای پوست های چرب، از ماسک ماست استفاده کنید.

این نوع از ماسک ها، منافذ باز را کاهش داده و تولید چربی پوست را کنترل می کنند. بعلاوه، ماست مانند لایه بردار عمل کرده و به خوبی منافذ را تمیز می کند.

5- برای تسکین پوست، از ماسک ژلی شفاف استفاده کنید.

این نوع ماسک، مناطق ملتهب پوست را مرطوب کرده و تسکین می‌دهد. پس از استفاده از آن هم، پوست را به خوبی نرم و مرطوب می‌کند. این ماسک‌ها بسیار مناسب افرادی ست که مشکلات پوستی مانند اگزما دارند.

6- از ماسک آبرسان طبیعی برای پوست مختلط استفاده کنید.

اگر روی بینی و پیشانی تان چرب است اما دیگر نقاط صورت‌تان خشک است، از ماسکی آبرسان و پاک کننده استفاده کنید. بهتر است که این ماسک، از مواد طبیعی مثل جلبک دریایی تشکیل شده باشد که همزمان به سم زدایی و مرطوب کنندگی پوست، کمک می‌کند.

7- به برچسب روی محصول دقت کنید.

معمولا بر روی بسته‌بندی ماسک های ورقه ای، نوع مناسب پوست برای ماسک را درج می‌کنند. برای پی بردن به این موضوع  اطلاعات روی بسته‌بندی را مطالعه کنید.

8- نظرات را از سایت های مختلف بخوانید.

با توجه به اینکه ماسک های ورقه ای انواع زیادی دارند، برای انتخاب بین چند نوع از آنها که مناسب پوست شماست، نظرات افراد را در مورد ماسک‌ها در سایت‌های مختلف بخوانید و ماسکی را انتخاب کنید که افراد بیشتری از آن رضایت دارند.

بخش 2: پاک کردن پوست

1- صورت خود را بشویید.

پیش از استفاده از ماسک، پوست صورت‌تان را بشویید تا برای این کار آماده شود. می‌توانید با یک شوینده و آب گرم کف درست کنید و بر روی صورت ماساژ دهید و سپس آن را شسته و با حوله‌ای خشکش کنید.

 • اگر پوست‌تان چرب است، بهتر است که از شوینده‌ی مخصوص پوست چرب استفاده کنید تا منافذ را عمیقا تمیز کرده و ph پوست را تنظیم کند.
 • اگر هم پوست خشک یا مختلطی دارید باید از شوینده‌ای آبرسان استفاده کنید که آلودگی‌ها را بدون از بین بردن چربی پوست، پاک کند.
 • در صورتی هم که پوست حساسی دارید، از شوینده‌ای کفی یا کرمی غلیظ استفاده کنید که ph پوست را تنظیم می‌کند.

2- از تونر استفاده کنید.

تونرهای پوستی باعث تاثیر بیشتر پاکسازی پوست شده و منافذ را کوچک و ph پوست را کنترل کرده و هر گونه آلودگی باقی مانده را پاک می‌کند. چند قطره از تونر را روی تکه پنبه ریخته و بر روی پوست صورت‌تان بمالید. این کار، پوست را برای تاثیرگذاری بیشتر ماسک آماده می‌کند.

وجود آلوئه ورا، عصاره‌ی بابونه، خیار، اسطوخودوس و یا هیالورونیک اسید در ماسک، برای هر نوع پوستی مناسب است.

 • اگر پوست چربی دارید، از تونری استفاده کنید که حاوی عصاره‌ی درخت چای یا صندل باشد.
 • اگر هم پوست معمولی یا مختلطی داشته باشید، باید از تونری استفاده کنید که حاوی عصاره نارون کوهی یا بید باشد.
 • در صورتی هم که پوست خشک یا حساسی دارید، از تونری که حاوی گل همیشه بهار است، استفاده کنید.

3- بسته ی ماسک را باز کنید و مایع داخل آن را روی پوست ماساژ دهید.

با دقت ماسک ورقه ای را از بسته خارج کنید و مایع آن را به کف دست‌تان بزنید. سپس ماسک را به داخل بسته برگردانده و مایع کف دست را روی صورت و دست و گردن ماساژ دهید.

بخش 3: استفاده از ماسک ورقه ای

1- گذاشتن ماسک بر روی صورت.

گذاشتن ماسک ورقه ای

ماسک را از بسته خارج کرده و به طور کامل بازش کنید. سپس آن را روی صورت گذاشته و دقت داشته باشید که بخش‌های بریده شده‌ی چشم و بینی و دهان بر روی ماسک، به‌درستی بر روی صورت قرار گیرند. چند ثانیه ماسک را بر روی پوست فشار دهید تا به خوبی به پوست بچسبد و کاملا با پوست در تماس باشد.

2- ماسک را به مدت 20 دقیقه بر روی صورت بگذارید.

برای اطلاع از مدت زمان استفاده از ماسک، اطلاعات روی بسته را مطالعه کنید. مدت زمان استفاده از بیشتر ماسک‌ها 15 تا 20 دقیقه است. موسیقی دلخواه‌تان را بگذارید و دراز بکشید تا جادوی ماسک کار خود را بکند.

ممکن است که اگر ماسک را مدت بیشتری برروی پوست بگذارید، خشک شده و رطوبت پوست را بگیرد. بهتر است که ساعت زنگ بگذارید تا بیشتر از زمان لازم، ماسک بر روی صورت نماند.

3- برداشتن ماسک.

برداشتن ماسک ورقه ای

پس از اینکه زمان استفاده از ماسک تمام شد، آن را از قسمت چانه بلند کنید و به سمت بالا بکشید تا به طور کلی از پوست جدا شود.

بخش 4: نگه داشتن مواد مغذی ماسک

1- مایع باقی مانده از ماسک را بر روی صورت ماساژ دهید.

مواد مغذی ماسک، برای پوست عالی‌ست، بنابراین پس از برداشتن ماسک، آن را نشویید و یا پاک نکنید. بلکه با انگشت، باقی مانده‌ی مایع را بر روی پوست ماساژ دهید.

2- با استفاده از مرطوب کننده، خواص ماسک را حفظ کنید.

وقتی که بیشتر مایع باقی مانده جذب پوست شد، مقداری از مرطوب کننده ،کرم یا سرمی که پایه چرب دارد را با دست بر روی صورت خود ماساژ دهید. این کار باعث می‌شود که مواد مغذی ماسک در پوست حفظ شود.

اگر پوست‌تان کدر است یا چروک و لکه‌های تیره دارد، از یک سرم برای آبرسانی به پوست استفاده کنید. اگر هم پوست خشکی دارید، از یک کرم برای مرطوب کردنش استفاده کنید. بهتر است که برای پوست حساس، از مرطوب کننده‌های چرب استفاده کرد. اگر هم که نمی‌دانید که کدام مرطوب کننده مناسب شماست، بهتر است که از لوسینی که غیرمولد جوش یا غیر کومودون است، استفاده کنید.

3- ضدآفتاب را فراموش نکنید.

ماسک های ورقه ای با همه‌ی فوایدی که دارند، از پوست در مقابل نور خورشید محافظت نمی‌کنند. بنابراین پس از استفاده از ماسک در صبح، حتما از ضدآفتاب یا محصولی استفاده کنید که دارای اس پی اف است تا کل روز از پوست‌تان در مقابل نور آفتاب محافظت کند. اگر مرطوب کننده‌ی شما دارای اس پی اف است، نیازی به استفاده از ضدآفتاب نیست.

4- هر چند بار که می خواهید، از ماسک ورقه ای استفاده کنید.

اگر سوال‌تان این است که از یک ماسک ورقه ای چند بار می‌توان استفاده کرد؟ باید بدانید ماسک های ورقه ای همه یکبار مصرف هستند و یک ماسک را نمیتوانید چندین بار استفاده کنید.

اما اگر سوال‌تان این است که چند وقت یک بار می‌توان از ماسک های ورقه ای استفاده کرد؟ باید بدانید که محدودیتی وجود ندارد. ماسک های ورقه ای دارای ترکیباتی هستند که برای پوست مفیدند. پس با مصرف مداوم آنها، مشکلی برایتان پیش نمی‌آید. بهتر است که برای نتیجه‌گیری بیشتر، یک تا دوبار در هفته ماسک را مصرف کنید. و یا هر زمانی که احساس کردید پوست‌تان نیاز دارد، این کار را انجام دهید.

برای تماشای ویدئو نکات و اشتباهات رایج در استفاده از ماسک های ورقه ای لطفا وی پی ان خود را روشن کنید و صفحه را مجددا بارگذاری نمائید.

7 دیدگاه در “نحوه استفاده از ماسک های ورقه ای

 1. خیلییی کامل و جامع بود هیچ جا انقدر کامل ندیدم در مورد نحوه استفاده ازین ماسک. کلا توی تولید محتوای اموزشی خیلیی خوبین

 2. کوثر گفت:

  عالی😍👌👌 کامل و جامع

  1. حمیدرضا پورکمالی گفت:

   😍ممنون از همراهی شما

 3. منیر گفت:

  مرسی
  چقدر خوب توضیح دادید 🥰🥰

  1. حمیدرضا پورکمالی گفت:

   😍

  2. ثریا قیطانی گفت:

   با سپاس از توضیحات و ویدئوهای آموزشی بسیارمفیدتون🙏

   1. حمیدرضا پورکمالی گفت:

    زنده باشید ممنون از شما که دنبال میکنید😍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *