یکی از روش­های مراقبت خوب از پوست این است که مطمئن شوید هر شب آرایش خود را کامل پاک کرده­اید.

1.همواره از کرم چشم استفاده کنید.

دبرا جالیمان (MD) نویسنده کتاب قوانین پوست و استادیار درماتولوژی دانشکده پزشکی اکان در مونت سینای می­گوید: پوست پلک، باریک­ترین و ظریف­ترین پوست است و بیشترین تاثیر را در بالابردن سن دارد». بنابراین، اگر حتی نمی­توانید به صورت کامل از پوست خود مراقبت کنید، زمان گذاشتن برای مراقبت از پلک­ها نیز ارزشمند است. دکتر جالیمان توصیه می­کند که برای اطمینان از تاثیرات آن، در فهرست محتویات کرم خود به دنبال پپتید و آنتی­اکسیدان بگردید.

2. روی بالش ابریشمی بخوابید.

شما احتمالاً شایعاتی درباره خطوط خوابیدن شنیده­اید: خوابیدن شما ممکن است سبب ایجاد خطوطی روی چهره شود. تحقیقات نشان می­دهند که این امر درست نیست: یک مطالعه در دانشگاه میشیگان نشان داد که وضعیت خوابیدن تاثیر اندکی روی ظاهر چروک­ها و خطوط چهره دارد. اما چه چیزی بر این خطوط مزاحم تاثیرگذار است؟ موادی که روی آن می­خوابید. دکتر جالیمان می­گوید: اگر از ابریشم استفاده کنید، صورت شما روی بالش سر می­خورد و مچاله نمی­شود. این بدین معنی است که شما حتی مانع ایجاد علائم روی صورت خود می­شود (و راحت­تر نیز خواهید بود). اگر توجه بالایی به پوست خود دارید، بالش ابریشمی انتخاب کنید و با یکی دیگر از روش­هایی که متخصصان پوست برای جوانتر ماندن استفاده می­کنند، آشنا شوید.

3. رنگین­­کمان بخورید.

یک رژیم مبتنی بر نان سفید، پوست شما را شفاف نمی­کند. به این دلیل است که دکتر جالیمان در رژیم غذایی خود از سبزیجات و میوه­های دارای رنگ روشن به ویژه این موارد استفاده می­کند. او می­گوید «میوه­ها و سبزیجاتی که آنتی­اکسیدان بالا دارند، پوست را براق می­کنند». به ویژه، تحقیقات نشان می­دهند که رنگدانه­هایی که کاروتنوئید نامیده می­شوند (و در غذاهایی مانند هویج، اسفناج، و سبزی­های برگ­دار و گوجه­فرنگی وجود دارند)، عامل درخشندگی پوست هستند.

4. از زمانی که تلفنی صحبت می­کنید، از هدفون استفاده کنید.

گوشی موبایل شما، بیش از سینک دستشویی، جرم دارد. یک شاهدش این است: در یک نمونه کوچک با 51 موبایل، محققان دانشگاه اورگان، 7000 نوع باکتری مختلف را یافتند. بنابراین، همان کاری را انجام دهید که متخصصان پوست انجام می­دهند و موبایل خود را از صورتتان دور نگهدارید. دکتر جالیمان می­گوید: برخی از باکتری­هایی که روی سطح دستگاه شما هستند می­توانند سبب شیوع بیماری شوند (و به خاطر داشته باشید که گهگاه تلفن خود را تمیز کنید).

5. شکر مصرف نکنید.

در نوامبر، سازمان غذا و دارو (FDA) پیشنهاد داد که شکرهای افزوده (انواع غیرطبیعی که به غذاهای فراوری شده افزوده می­شوند) نباید بیش از 10 درصد کل کالری شما را در روز تشکیل دهند. و متخصصان غذایی تنها کسانی نیستند که با مصرف مواد شیرین مخالفند، بلکه متخصصان پوست مدت­هاست که آثار جانبی منفی شکر را روی پوست ذکر می­کنند. دکتر جالیمان می­گوید: مولکول­های شکر می­توانند کلاژن را سخت کنند (پروتئینی که پوست شما را سالم نگاه می­دارند) و سبب چین­خوردگی آن شوند. این نکات را به کار گیرید تا دیگر شکر مصرف نکنید.

6. ضدآفتاب الزامی است.

هر کس بارها و بارها این مطلب را شنیده است که ضدآفتاب برای مراقبت از پوست در برابر سن، ضروری است. آنچه بسیاری از مردم نمی­دانند این است که ضدآفتاب باید اولین چیزی باشد که شما به پوست خود می­زنید نه آخرین آن. دکتر نیل اسکولتز، مجری DermTV و بنیانگزار BeautyRx می­گوید: «ضد آفتابی که توسط FDA تست می­شود، بر پوست تمیز استفاده می­شود بنابراین اگر می­خواهیم محافظت ضدآفتاب را درجه­بندی کنید، باید اول از همه آن را به کار گیرید. زمانی که بیرون از خانه هستم، از قانون ساخته استفاده می­کنم. وقتی که سایه­ام کوتاه­تر از خودم است، می­دانم که خورشید در قوی­ترین حالت است و حتی با ضدآفتاب­ هم (که هر روز به کار می­گیریم) نباید خیلی در معرض آفتاب باشم.» متخصص پوست فارغ­التحصیل هاروارد، ویکتوریا ام. سیریلو، MD در فیلادلفیا با او موافق است «من اینگونه در سراسر روز ضد آفتاب را به کار می­گیریم که از اصلاحات Slip[1]، slop[2] ، Slap [3]، seek[4]، slide[5] استفاده می­کنم. من هموار